Stavební sektor v Česku očekává v roce 2025 růst trhu stavebních prací o 0,8 %. Trh by se mohl zvětšit průměrně o 1,9 %. Růst se podle analýzy společnosti CEEC Research předpokládá jak v oblasti inženýrských staveb (o 0,7 %), tak u pozemních staveb (o 0,8 %). V roce 2026 by pak oba sektory mohly dosáhnout průměrného růstu o 1,9 %.
Z predikce Ministerstva financí ČR vyplývá, že by HDP mělo za rok 2024 vzrůst o 1,2 %, což by mohlo pozitivně ovlivnit i stavebnictví v dalších letech. Návrh státního rozpočtu navíc obsahuje rekordní investice do dopravní infrastruktury a veřejných projektů – skrze programy na výstavbu nájemních bytů a rekonstrukce stávajícího bytového fondu, které pomohou zajistit stabilní poptávku po stavebních pracích. Předpokládá se také pokles průměrné míry inflace, což by mohlo vést ke stabilizaci cen stavebních materiálů. Navzdory očekávánému růstu bude stavebnictví dál čelit výzvám, kterými jsou zejména nefunkční digitalizace stavebního řízení a nedostatek kvalifikovaných lidí.
„V roce 2025 očekáváme větší rozhýbání stavebního trhu, potažmo rostoucí zájem o stavební materiály. Za rozhýbáním výstavby stojí postupné uklidňování nestabilního trhu a magická hranice hypotečních úrokových sazeb, která by se v první polovině roku mohla dostat pod 4 %. To výrazně ovlivní zájem investorů o stavbu domů. Podle našich interních dat lze říct, že touha po vlastním bydlení u investorů nezmizela, avšak v souvislosti s tuzemskou ekonomickou situací, která nebyla v posledních měsících příznivá, se rozhodli investice do vlastního bydlení odložit a vyčkat na lepší podmínky financování,“ uvedl generální ředitel a jednatel společnosti Wienerberger Kamil Jeřábek.
A jak vidí situaci na stavebním trhu další významní hráči? „Pokud klesající úrokové sazby přimějí privátní investory realizovat odložené projekty, a to zejména v segmentu bytové výstavby, a zároveň nezvolní tempo investic do dopravní infrastruktury, věříme, že v roce 2025 poroste české stavebnictví v řádech jednotek procent. Tento růst by měly podpořit i připravované investice v oblasti energetiky a teplárenství,“ sdělil Jaroslav Heran, generální ředitel společnosti Metrostav. Názor developerů přidal Dušan Kunovský, předseda představenstva Central Group: „Očekávám výrazný narůst především u bytových staveb. Poptávka po bytech letos extrémně narostla a blíží se úrovni z dosud rekordního roku 2021. Zájem o byty i ochota firem začít stavět navíc ještě poroste s dalším poklesem úrokových sazeb, i když nejspíš nebude tak rychlý, jak se ještě nedávno předpokládalo.“
Optimisticky se k vývoji na českém trhu stavějí také zástupci nadnárodních firem. „Pozitivně hodnotím, že úroveň investic ve stavebnictví je v Česku stabilnější než v jiných evropských zemích – například v Německu nebo Rakousku. Na rezidenčním trhu s nemovitostmi očekávám, že dojde k oživení. Díky klesající inflaci a postupnému snižování úrokových sazeb by měly investice do bytové výstavby opět začít růst. Nicméně je pravděpodobné, že nabídka nových bytů bude i nadále ovlivněna rostoucí cenou stavebních materiálů a práce, a také pomalejším zahajováním nových projektů. Pro podporu nového a dostupnějšího bydlení bude velmi důležité, zda se podaří dosáhnout zlepšení v procesu povolování staveb,“ doplnil Moritz Freyborn, předseda představenstva firmy Strabag.
Vyšší tržby v roce 2025 předpokládají firmy zaměřené na pozemní stavby, které odhadují navýšení o 2,4 % v roce 2025 a o 2,9 % v roce 2026. Důvodem je snadnější přístup k financování, který zahrnuje podporu bank a hypotéky. Rezidenční a komerční projekty tak mají lepší zázemí pro rychlou realizaci. Pozemní stavby také podléhají méně složitým povolovacím procesům než velké inženýrské projekty, což zrychluje průběh výstavby a návratnost investic. Zakázky mají firmy nasmlouvané v průměru na devět měsíců dopředu a jejich kapacity jsou využity až na 93 %, což je v oboru běžný stav.
(red) s využitím analýzy společnosti CEEC Research, ilustrační foto: Wienerberger, s.r.o.