Unikátní Kotvicí bod SATJAM zabodoval v soutěži Zlatá taška

28. 4. 2025

Jedinečné řešení pro bezpečnost osob pohybujících se po střeše, které nemá na evropském trhu obdoby… To představuje unikátní Kotvicí bod SATJAM, který získal Čestné uznání v soutěži Zlatá taška.

Nová úroveň bezpečnosti na střeše

Ať už jde o kontrolu stavu, revizi komína nebo instalaci nejrůznějších technologií, pro podobné činnosti je nutné zajistit bezpečný pohyb po střeše a zamezit pádu dané osoby. K tomuto účelu lze využít různé způsoby, například postavit lešení nebo nainstalovat záchytné konstrukce. Ekonomicky efektivnější alternativu představuje unikátní novinka – Kotvicí bod SATJAM. „Motivací pro vytvoření Kotvicího bodu pro nás byly jak současné legislativní požadavky, tak i naše filozofie, kterou je kvalitní a komplexní střešní systém. Při pohybu osoby po střeše je totiž nutné myslet také na bezpečnost při práci ve výškách. Právě tu dokáže Kotvicí bod zajistit jednoduše a bez složitých logistických operací,“ říká Ing. Petr Tureček, produktový manažer společnosti SATJAM.

Jedinečnost tohoto bezpečnostního prvku zaujala i odbornou porotu prestižní soutěže Zlatá taška pořádané v rámci veletrhu Střechy–Solar–Řemeslo 2025. Kotvicí bod v ní získal čestné uznání a potvrdil, že ve vývoji střešních systémů patří SATJAM ke špičce.

Princip bezpečnostního prvku

Kotvicí bod slouží k upevnění jisticího lana a na střeše tak vytváří bezpečné podmínky pro pohyb osob. Bezpečnost a spolehlivost Kotvicího bodu je řešena návrhem a zkoušením podle ČSN EN 795:2013. Je testovaný na 12 kN statického zatížení a 9 kN dynamického zatížení. Kotvicí bod je vyroben z nerezové oceli, která zaručuje vysokou pevnost, odolnost proti korozi a dlouhou životnost prvku. Navržen je pro zajištění jedné osoby v jednom směru pádu. Nelze jej tedy využít při jištění například před hřeben. Pokud je nutné zabezpečit pohybující se osoby i na jiných plochách střechy, je nutné na každou z nich instalovat samostatný prvek nebo prvky.

Snadná instalace

V soudobém stavebnictví je velmi často kladen důraz na rychlost výstavby a dodržování smluvených termínů. Tomu byla přizpůsobena i konstrukce Kotvicího bodu. Přestože jde o klíčový bezpečnostní prvek, jeho montáž je velmi snadná. „Kotvicí bod se neupevňuje do krokve, ale pouze do střešních latí, které je třeba v místě jeho instalace zesílit o další dvě latě. Je ale nutné počítat s tím, že kvůli zvýšení pevnosti je třeba střešní krytinu kolem Kotvicího bodu v každé vlně prošroubovat k podkladu. Všechny kotvicí prvky jsou opatřeny pryžovou podložkou, která vytyčí přesné umístění prvku na krytině a zajistí trvalé utěsnění prostupu kotevních prvků přes krytinu. Tato pryžová podložka se použije jako šablona pro předvrtání šesti otvorů, přes které se poté pomocí vrutů do dřeva Kotvicí bod upevní do podkladu pod krytinou,“ popisuje postup Ing. Petr Tureček.

Počet a rozmístění Kotvicích bodů závisí na požadavcích majitele a konkrétní situaci dané střechy podle toho, kam by měl být přístup zabezpečen. Možné je využít pouze jeden prvek u konkrétního místa, například kvůli přístupu ke komínu nebo anténě, případně lze umístit i více prvků v ploše střechy. Kotvicí bod je aktuálně dostupný pro hliníkové i ocelové krytiny Grande Plus, Roof Classic, Trend Wave a Taurus Maxx. Do budoucna bude k dispozici i pro další krytiny.

Jak probíhá instalace Kotvicího bodu SATJAM?

Před montáží krytiny se upraví laťování pod Kotvicím bodem. Přidají se dvě latě a rozpěrné špalíky.

Krytina se v místě kolem Kotvicího bodu přišroubuje v každé vlně krytiny k podkladu.

Podle přiloženého schématu se smontuje Kotvicí bod z jednotlivých komponentů v balení.

Pod Kotvicí bod se přes vlnu krytiny umístí pryžové podložky tak, aby se nižší strana klínu dotýkala prolisu krytiny ve středu spodní vlny profilace krytiny. Otvory v těchto podložkách poslouží jako šablona pro předvrtání otvorů průměru 4 mm.

Kotvicí bod se usadí na tyto pryžové podložky a přišroubuje se přiloženými nerezovými šrouby s těsněním do podkladu. Utáhne se momentem 7 Nm. Nesmí se ovšem kotvit na poslední vlnu panelu pod hřebenem.

Více informací a přesný technologický postup montáže je k dispozici na www.satjam.cz.

Advertorial společnosti SATJAM, s.r.o.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email