Centrum stavitelského dědictví Plasy oslavilo pět let

25. 11. 2020

Koncem září letošního roku tomu bylo pět let od otevření Centra stavitelského dědictví v západočeských Plasích (CSD Plasy). Díky rozsáhlému projektu, který realizovalo Národní technické muzeum (NTM), byla v bývalém hospodářském zázemí plaského kláštera vybudována jedinečná expozice o historii stavitelství, kterou si prohlédlo již více než 100 tisíc návštěvníků.

V obnovených prostorách, kde dříve fungoval pivovar, sladovna i mlýn, vzniklo moderní muzeum s pěti expozicemi zaměřenými na stavitelství, řemesla a architekturu, které doplňuje dětské stavební hřiště a expozice Statika hrou. „Centrum stavitelského dědictví je projekt, který nejenže absolutně proměnil střed města Plasy, ale výrazným způsobem přispěl k dalšímu rozvoji tohoto místa, z něhož je dnes jedno z významných turistických center regionu,“ uvedl Karel Ksandr, generální ředitel NTM.

I díky naší redakční návštěvě, která proběhla v roce 2018, jsme se mohli přesvědčit, že v Plasích funguje skutečně atraktivní a více než důstojné zázemí pro prezentaci historického vývoje stavebních prvků, materiálů a konstrukcí. Součástí centra je navíc také „kabinet“ architekta Jana Kaplického, který zprostředkovává pro změnu pohled na moderní architektonickou tvorbu. S kladnou odezvou se setkávají workshopy a programy pro školy i veřejnost v rámci Dvora stavebních řemesel a historických řemeslných dílen.

„Jako jednu z největších předností expozice vidím její mnohovrstevnatost. Naše zkušenosti ukazují, že dokáže zaujmout široké spektrum návštěvníků, od rodin s dětmi až po návštěvníky, kteří se věnují stavitelství profesionálně,“ doplnil generální ředitel NTM, které za realizaci projektu získalo několik ocenění včetně prestižního titulu Stavba roku Plzeňského kraje 2015 v kategorie rekonstrukce staveb.

Jaký bude jeho další rozvoj? „Centrum stavitelského dědictví NTM Plasy rozšíříme o novou expozici středověkých stavebních strojů, které bude dominovat mohutný, ručně tesaný šlapací jeřáb. Expozice bude otevřena v roce 2022,“ sdělil Karel Ksandr s tím, že nová expozice, věnovaná dobovým technologiím a řemeslným postupům, bude zpřístupněna v prostoru bývalé pivovarské lednice. Celkově si CSD Plasy za pět let vytvořilo reputaci unikátního střediska stavební historie a tradičního stavitelství, jehož návštěvu můžeme všem vřele doporučit.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email