Divize Weber úspěšně recykluje. Za rok 2021 ušetřila 22 tisíc tun cementu a písku

20. 6. 2022

Skupina Saint-Gobain, jeden z předních výrobců a dodavatelů stavebních materiálů, si předsevzal několik závazků vůči životnímu prostředí. K jejich naplnění přispěla i divize Weber vyrábějící malty a omítky, jíž se za loňský rok podařilo ušetřit 22 tisíc tun surovin. Recyklací vlastních produktů pak do výroby vrátila necelou tisícovku tun materiálu. Uchránila také vzduch, a to od zhruba 3 500 tun oxidu uhličitého.

Jeden z největších výrobců malt, omítek a zateplovacích systémů v ČR vloni ušetřil celkem 22 tisíc tun cementu a písku, které využívá ve výrobě. „Tisíce tun materiálu, pro jehož odvoz by bylo třeba více než 1 800 nákladních sklápěček značky Tatra, jsme nahradili popílkem z tepelných elektráren a slévárenským pískem,” říká generální ředitel divize Weber Robert Kazda. Nejde přitom jen o úsporu surovin, ale také snížení emisí oxidu uhličitého o zhruba 3 500 tun. V průběhu loňského roku Weber také díky recyklaci vlastních meziproduktů navrátil do výroby 920 tun veškerého materiálu. „Na kvalitu výsledných produktů to přitom nemělo žádný vliv, což dokazuje jejich pravidelné testování,” upozorňuje Robert Kazda.

Na Praze 10, kde má Weber jeden ze svých čtyř výrobních závodů, vloni navíc realizovalo ministerstvo průmyslu a obchodu takzvaný vodní audit, který měl prověřit nakládání firmy s vodou. Na základě jeho výsledků má společnost v plánu letos zavést opatření, která povedou ke snížení spotřeby vody a využití odpadních vod zpět do provozu. „Weber je jednou z prvních firem v Česku, která bude nedávno vypracovanou metodiku aplikovat do reálného provozu. Jedná se tedy i o jakýsi test, který má odhalit její případné nedostatky,” vysvětluje generální ředitel. Divize také usiluje o získání známky Podnik odpovědně hospodařící s vodou, kterou vydává ministerstvo životního prostředí. Pomoci mu v tom mají právě doporučení vzešlá z auditu.

Weber tak pomáhá naplňovat závazky celé skupiny Saint-Gobain, která podniká sérii hned několika kroků na cestě k udržitelnosti. Lídr na trhu stavebních materiálů chce do tří let snížit emise oxidu uhličitého o 20 % a v roce 2050 pak být zcela uhlíkově neutrální. Jen za loňský rok se skupině jako celku prostřednictvím recyklace a cirkulární ekonomiky podařilo ušetřit 80 tisíc tun primárních surovin a snížit emise oxidu uhličitého o tisíce tun. Množství vypouštěných odpadních vod za posledních 11 let snížila o 90 %, což dokonce přesahuje stanovený cíl. „V neposlední řadě dbáme na transparentnost výrobků, aby zákazníci věděli, jaký dopad má na planetu vše, co si od nás koupí. Prodej výrobků opatřených takzvaným environmentálním prohlášením o produktu, které mapuje jeho životní cyklus, představoval v loňském roce 60 % obratu Saint-Gobain,“ dodává Jakub Benda, tiskový mluvčí skupiny pro střední a východní Evropu.

Skupina vloni také věnovala za každou vyprodukovanou tunu oxidu uhličitého 50 euro do uhlíkového fondu. V letošním roce tuto částku zvedá na 75 euro. Uhlíkový fond zaštiťuje realizaci projektů na snížení emisí CO2, které navrhují a vybírají zaměstnanci Saint-Gobain. Patří mezi ně jak menší projekty, například zavedení výdejníků na vodu ve firmě, tak větší investice, kupříkladu instalace nabíječek na elektrokola v areálech závodů.

Zdroj: tisková zpráva skupiny Saint-Gobain, ilustrační foto: Divize Weber

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email