Dny pasivních domů budou letos poprvé v červnu

27. 3. 2018

Poprvé v historii se oblíbené „Dny pasivních domů“ uskuteční  v létě. Již 15. ročník mezinárodní akce uspořádá Centrum pasivního domu o víkendu 8. až 10. června 2018, kdy majitelé domů umožní zájemcům přesvědčit se na vlastní oči, jaké výhody pasivní domy nabízejí a jak vlastně fungují.

Zájemci mohou bezplatně navštívit již postavené domy, nebo i ty, které jsou těsně před dokončením a získat informace z první ruky.

„Během Dnů pasivních domů mají zájemci o energeticky úsporné a zdravé bydlení možnost si prohlédnout dokončené i rozestavěné domy a přímo pohovořit s majiteli či staviteli těchto staveb, zeptat se na cokoli je zajímá a zjistit, jak pasivní budovy fungují v praxi,“ uvedl Tomáš Vanický, ředitel Centra pasivního domu.

Mnozí návštěvníci jsou podle něj překvapeni, když jim majitelé řeknou, že mají doma stále příjemnou teplotu a neruší je hluk z venčí, nebo že díky rekuperaci vzduchu jsou méně nemocní a vytápění celého domu je vyjde jen na pár tisíc korun ročně.

Do loňského 14. ročníku akce Dny pasivních domů, který se konal v listopadu, se zapojilo celkem 82 domů, jejichž majitelé byli ochotni otevřít dveře zvědavým návštěvníkům. O vysokém zájmu o pasivní domy svědčí i počet účastníků, kterých bylo i navzdory špatnému počasí přes 500.

O rostoucím zájmu o pasivní a jim podobné domy vypovídá i 30% nárůst žádostí o dotace Nová zelená úsporám v roce 2017 oproti předchozím letům. V roce 2017 se v Česku postavilo zhruba 15 tisíc staveb, z toho přes tisíc domů bylo pasivních.

„Jsme hrdí na to, že se nám daří bořit mýty, které jsou kolem pasivních domů. Také evidujeme větší zájem o poradenství, dvojnásobnou návštěvnost našich kurzů i vyšší aktivní účast na veletrzích,“ dodal Tomáš Vanický.

Zdroj: pasivnidomy.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email