Dotační program Nová zelená úsporám letos finišuje

12. 3. 2021

Stávající podoba dotačního programu Nová zelená úsporám, který se primárně věnuje úsporám energie, přechodu na obnovitelné zdroje a environmentálně šetrným způsobům vytápění, letos končí. Žadatelé si mohou přijít na jednorázový příspěvek až 450 tisíc korun při výstavě rodinného domu s nízkou energetickou náročností nebo 550 tisíc při rekonstrukci stávajícího domu na energeticky šetrnější.

Hlavním cílem programu Nová zelená úsporám je zlepšit stav životního prostředí snížením produkce emisí znečišťujících látek a skleníkových plynů. Kromě úspory energie navíc má i sociální přesah, například ve formě zvýšení kvality bydlení občanů, zlepšení vzhledu měst a obcí a nastartování dlouhodobých progresivních trendů.

Tři hlavní sektory, kterých se Nová zelená úsporám dotýká, jsou: rodinné domy, bytové domy (pouze Praha) a výměna zdroje vytápění. Maximální výše podpory pro výstavbu rodinného domu s nízkou energetickou náročností je 450 tisíc korun. Pro snižování energetické náročnosti stávajících rodinných domů je výše podpory až 50 % z celé částky, ovšem maximálně 550 tisíc korun.

Letošní rok je tím posledním možným pro čerpání dotací ze současné fáze projektu, s tím, že se předpokládá plynulá návaznost další fáze projektu pro příští roky. Žádat je možné před zahájením, v průběhu nebo i po dokončení realizace podporovaných opatření.

Rok 2020 byl pro program Nová zelená úsporám s více než 15 000 tisíci žadateli rekordní. Stejně tak i pro IROP (Integrovaný regionální operační program), kde dokonce na renovaci mimopražských bytových domů požádalo o dotaci více žadatelů, než kolik jich byl program schopen uspokojit.

Zateplování staveb se v Česku stalo vyhledávaným řešením, protože správná izolace domů a bytů zvyšuje tepelnou ochranu, snižuje možnost vzniku plísní a má pozitivní dopady na zdraví obyvatel domu. Lidé, kteří bydlí v nezateplených domech, o poznání více topí. Zateplení tak může snížit náklady na energie a tím pádem ulevit peněžence spotřebitele.

„Zateplení staveb může ve výsledku snížit náklady za vytápění až o 45 %, a to už je částka, která je v rodinném rozpočtu znát,“ uvedl Pavel Zemene, předseda Sdružení výrobců pěnového polystyrenu (EPS ČR). Pěnový polystyren je u nás nejrozšířenějším materiálem pro zateplování budov, při roční spotřebě kolem 51 000 tun. „Sice se jedná o poměrně vysokou jednorázovou investici, ovšem v delším horizontu se domácnostem rozhodně vyplatí, protože jí mimo prodloužení životnosti nemovitosti zvýšíte i její finanční hodnotu,“ doplnil předseda.

Zdroj: tisková zpráva Sdružení EPS ČR

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email