Již brzy v časopise: Hrajeme si s legem pro velké kluky

30. 4. 2019

Se stavěním ze dřeva je více než dvacet let spjato působení brněnské rodinné společnosti OK Pyrus, která byla založena již v roce 1992. Původně se orientovala na konstrukce šikmých střech, ke kterým později přibyly sruby a roubenky. Dnes se firma pod vedením ředitele Otakara Koudelky věnuje výhradně roubenkám, které staví i s pomocí moderních digitálních technologií.

Vaše firma je od 90. let stálicí na českém trhu (nejen) dřevostaveb. S jakými plány jste vstoupili do letošního roku?
Naším plánem je pořád mít jen spokojené zákazníky, pro které budeme stavět krásné dřevěné domy. Na tom se vůbec nic nezměnilo. V posledních letech ovšem jdeme tím směrem, že využíváme moderní technologie. Stavíme ve vyšším „levelu“, a to z vysušených masivních lepených profilů, z BSH hranolů, které se vyrábějí převážně ze smrkového nebo borovicového dřeva. Naším partnerem je rakouská firma, která má špičkovou technologii pro výrobu dřevěných konstrukcí.

Co vám tato technologie umožňuje?
Technologie má výhodu v tom, že dřevo je stabilizované z hlediska svých vlastností. Hranoly jsou vysušené na 16 %, takže dřevo už nedoznává deformačních změn, nepraská, nesedá a nekroutí se. To vše jsou přirozené procesy, které jsme museli zohledňovat při stavbách klasických srubů a které vyžadovaly například zimní technologické přestávky. Dále je to rychlost výstavby či snadnější návaznost řemesel. Proto říkám, že jsme přešli na vyšší „level“ stavění. Samozřejmě, že někomu může vadit, že hranoly obsahují lepidlo, ale je to spíše pocitová záležitost. Používaná lepidla jsou totiž na přírodní bázi, jedná se o melaminové pryskyřice, které jsou zdravotně naprosto v pořádku.

Jak jste dospěli k rozhodnutí věnovat se právě roubenkám?
Když jsme začínali, opravovali jsme šikmé střechy na historických budovách, ke kterým jsme v roce 1997 přibrali sruby. Pak jsme začali dělat roubenky a zjistili, že v české kotlině mají přece jen větší perspektivu. Architektonicky k nám zapadají lépe než sruby, které navíc často narážejí na odpor na stavebních úřadech. Úředníci raději místo srubu povolí roubenku, která má v našich podmínkách tradici. I to byl důvod, proč jsme přešli na roubenky, o které je stále větší zájem. Zatímco dříve jsme stavěli kolem deseti domů za rok, loni už to byl dvojnásobek.

Celý rozhovor si můžete přečíst v květnovém vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace. Objednat je lze formou předplatného nebo online na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email