Jsem v jednom laufu

19. 1. 2022

Původně si myslel, že bude v důchodu už jen sem tam něco dělat, ale místo toho má pan Richard Mlýnek diář plný aktivit, které se týkají nejen proslulé sbírky střešních krytin. Vždyť i jubilejní 70. narozeniny oslavil na konci října přednáškou pro studenty architektury. Kromě toho se mu loni dostalo významné pocty za celoživotní přínos jeho práce v pokrývačském řemesle.

„Je faktem, že když jsem odešel do důchodu, měl jsem problém zvyknout si na jiný režim. Zpočátku jsem ztrácel pojem o čase, nevěděl jsem, jestli je zrovna středa nebo neděle. Měl jsem totiž najednou pořád volno. I mobil většinou nechávám ležet někde v autě, takže jsem v obraze hlavně díky mailům, ke kterým si sedám vždycky až na večer,“ říká Richard Mlýnek, který svoji profesní kapitolu definitivně uzavřel na přelomu let 2019 a 2020.

Změna je život

Právě tehdy došlo k odkoupení renomované opavské firmy Mlýnek novým majitelem. Najde si její dlouholetý majitel a zakladatel někdy čas i na bývalé kolegy? „Budete se divit, ale když s něčím skončím, už to není pro mě. Co se týče ukončení mého působení ve firmě, nechybí mi střechy ani zákazníci, ale samozřejmě, že mi chybí kontakt s lidmi. To se nedá ničím nahradit. S některými kolegy jsme spolu byli přes 30 let, takže se jich občas zeptám, kde dělají a přijedu se za nimi na chvíli podívat,“ odpovídá mistr pokrývač, kterého parťáci zásobují také fotkami ze staveb.

„Člověka potěší, když vidí, že firma jede dál. Je přece normální, že někdo odejde, ale změna je život, a je podstatné, že to dál funguje i beze mě,“ pokračuje Richard Mlýnek, který bezesporu patří mezi nejvýraznější osobnosti oboru střech u nás. Potvrdilo se to i při loňském udělování prestižní Ceny Jože Plečnika, kterou převzal na Pražském hradě přímo z rukou prezidenta republiky Miloše Zemana. Jen pro upřesnění, jedná se o cenu, kterou uděluje Správa pražského hradu a mezinárodní festival Architecture Week Praha za celoživotní přínos architektuře, stavitelství a ochraně památek…


Celý článek si můžete přečíst v lednovém vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace, které je k objednání formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email