Když klempíř sází na šikovné ruce a špičkovou dílnu

17. 9. 2020

Věrný svému řemeslu i regionu, ze kterého pochází. Takový je po celý život klempíř David Zahálka, kterého jsme během léta navštívili v jeho dílně v Modleticích nedaleko Prahy. Dlužno dodat, že nadšením pro svůj obor a kvalitou klempířského vybavení, kterým takřka kompletně zaplnil prostory bývalé stodoly, se poněkud vymyká obvyklé úrovni samostatně pracujících řemeslníků.

„K řemeslu jsem se dostal díky tátovi, který byl sice vyučený autoklempíř, ale později se v rámci družstva zabýval i opravami a údržbou střech. Nejdřív jsem s ním jako malý kluk dělal auta a pak začal i se střechami. Navíc když jsem dospíval, pomáhal jsem na stavbě našeho domu, a to už jsem definitivně věděl, že půjdu k řemeslu,“ říká na úvod David Zahálka, kterého vždy nejvíce bavila práce s plechovými materiály.

Klempířem se vyučil v Praze na Jarově, kde dodnes působí velice kvalitní střední škola vyhlášená širokou nabídkou stavebních oborů. Není divu, že i tam narazil na správné lidi, kteří jej nadchli pro řemeslo. „Po vyučení jsem šel na vojnu a hned potom si založil živnost. To bylo v roce 1996, ale chvíli jsem spolupracoval i s tátou. Zhruba po roce jsem se osamostatnil, protože jsem chtěl dělat jenom stavební klempířinu,“ pokračuje řemeslník, který začínal drobnějšími zakázkami, jako byly výměny okapů nebo dílčí opravy střech.

Záhy se přidaly celé střechy včetně rekonstrukcí, takže si v roce 1998 vyřídil živnost i na pokrývačské práce. „Zkraje jsem spolupracoval i s většími klempířskými firmami, které mi pomohly. Měl jsem stabilně co dělat a mezitím přicházely zakázky u nás v Modleticích a v okolí,“ navazuje David Zahálka, podle kterého bylo pro šikovné ruce práce všude plno jak v 90. letech, kdy začínal, tak i dnes, kdy už je zkušeným klempířem.

Za „osudovou“ považuje zakázku v Mladé Boleslavi, kde se v roce 2000 podílel na rozsáhlé rekonstrukci střechy soudu a věznice. „Dělal jsem tam kompletní klempířinu v mědi, díky čemuž jsem si vydělal i větší peníze a mohl postupně zařizovat dílnu. Koupil jsem si lepší vybavení a dá se říct, že podnikání se tím více rozjelo,“ vrací se zpět v čase klempíř, který tehdy dal dohromady větší partu tak, aby mohli realizovat více staveb najednou.

Celý článek si můžete přečíst v zářijovém vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace, které je k objednání formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email