Kvalita jde ruku v ruce s odborností, říká ombudsman pro dřevostavby

26. 2. 2020

Dřevostavbami se zabývá takřka třicet let. Pracoval v projekci i na stavbách jako montážní mistr a technolog. Později Oldřich Šebek spoluzakládal horažďovickou firmu Atrium, která si od skromných začátků v pronajatých prostorách zemědělského družstva vybudovala pozici jednoho z lídrů na trhu. Od roku 2018 se věnuje také činnosti ombudsmana pro dřevostavby v rámci oborové Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD).

Co vás původně přivedlo na profesní cestu v oboru dřevostaveb?
Dřevařství mě obecně zajímalo, ale ještě na gymnáziu jsem nebyl oborově vyhraněný. Až po absolvování Vysoké školy dřevařské ve Zvolenu jsem se dostal výhradně k dřevostavbám, protože jsem nastoupil do projekce a začalo mě to opravdu zajímat. Pokračoval jsem ve firmě, kde se dřevostavby přímo vyráběly, na úrovni montážního mistra a posléze i hlavního technologa. V roce 1993 jsem spoluzakládal firmu Atrium, ve které jsem byl 23 let jednatelem a dodnes v ní působím jako společník. Pokud je třeba, kolegové se mnou konzultují různé záležitosti.

Jakými slovy byste vystihl dění na trhu dřevostaveb? Bude pokračovat jejich boom?
Souhlasím s tím, že dřevostavby v Česku zažívají velký boom a rád bych dodal, že značnou měrou k tomu přispívá i aktivní činnost asociace, která propaguje výhody dřevostaveb a šíří relevantní informace směrem k zákazníkům. Dynamický vývoj dřevostaveb však přináší i negativa, protože vzniká velké množství nových firem bez potřebného vybavení a znalostí základních principů výstavby kvalitní dřevostavby. Do sítí těchto firem se chytají lidé, kteří o dřevostavbách nic nevědí a navíc sní sen o velmi levném bydlení. Když se ale vrátím k otázce, jsem přesvědčen o tom, že podíl dřevostaveb se bude neustále zvyšovat. Všem budoucím stavebníkům ovšem doporučuji, aby byli obezřetní a před podpisem smlouvy si realizační firmu a její produkty velmi dobře prověřili. To bezesporu platí nejen u dřevostaveb, ale ve stavebnictví obecně.

Našel byste hlavní důvod rozvoje dřevostaveb, jejichž podíl na výstavbě rodinných domů se v Česku postupně přibližuje k 20% hranici?
Dřevostavby se u nás sice stavěly i před rokem 1989, ale ne moc kvalitně. Používal se v nich azbest i další materiály, které byly nevyhovující pro zdravý život. Doba po revoluci se změnila. Konstrukce dřevostaveb doznaly výrazné progrese, lidé změnili styl života a doba se velmi zrychlila. Každý si mnohem více váží volného času, což je jeden z důvodů, proč právě dřevostavby stavebníky oslovují. A to nejen rychlostí výstavby, ale i tím, jak dobře jsou zateplené a jak komfortní prostředí poskytují. Lidé dnes rodinný dům berou svým způsobem jako spotřební zboží. Nechtějí stavět dva až tři roky, ale chtějí si dům jednoduše objednat. Nejlépe s full servisem, a pak se nastěhovat do nového a úsporného domu, který je nebude pravidelně zatěžovat vysokými poplatky za energie. I proto k dřevostavbám stále více inklinují.

Úřad ombudsmana pro dřevostavby funguje v rámci ADMD od roku 2015. Co vás přimělo k tomu zabývat se právě touto činností?
Musím říct, že osobně jsem byl, jako člověk zastupující firmu Atrium, již u samotného zrodu myšlenky založení asociace a následně jsem dlouhou dobu pracoval v její výkonné radě. Po loňském odchodu inženýra Vratislava Blahy z vedení ADMD i funkce ombudsmana jsem byl výkonnou radou osloven, zda bych byl ochoten tuto funkci zastávat. Poté jsem dostal od kolegů na valné hromadě důvěru, které si velmi vážím. V této funkci mohu zúročit zkušenosti, které jsem za dobu působení v oboru dřevostaveb získal.

Celý rozhovor s Oldřichem Šebkem si můžete přečíst v únorovém čísle časopisu Střechy-Fasády-Izolace. Aktuální číslo i další vydání časopisu si můžete objednat formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email