Na brněnských střechách roste nová městská solární elektrárna

13. 12. 2021

V Brně začali počátkem prosince osazovat prvních 88 fotovoltaických panelů celoměstské solární elektrárny na střechách brněnských domů. V rámci projektu, který realizuje městská firma Sako Brno, budou panely vyrábět elektřinu pro bytové komplexy na ulici Vojtova. Během dalších pět let chtějí osadit až 500 střech celkovým instalovaným výkonem 40 MWp.

Po dokončení projektu bude v Brně fungovat co do výkonu druhá největší sluneční elektrárna republiky. A co víc s nulou metrů zabrané orné půdy a roční výrobou elektřiny 43 GWh, což by znamenalo každoroční úsporu emisí nejméně v hodnotě 36 tis. tun CO2.

Instalace fotovoltaiky na ulici Vojtova má být dokončena ještě letos. Každá ze střech pilotního projektu bude schopna vyrobit elektřinu, která bude napájet společnou spotřebu objektů, tj. osvětlení společných prostor, vzduchotechniku či provoz výtahů. Poté bude následovat osazení panelů na střeše Domu s pečovatelskou službou v ulici Horova.

Je to jenom začátek. Zatím budeme instalovat převážně na městské budovy, domovy seniorů nebo na školy. Do budoucna ale chceme dát příležitost i firmám, institucím a samotným Brňákům, aby se mohli zapojit, instalovat panely na své střechy a s přebytky energie obchodovat. Díky tomu zajistíme stabilní a nízké ceny energie v našem městě,“ uvedl náměstek primátorky Petr Hladík, který je podporovatelem nejen této myšlenky, ale třeba i projektů zelených střech.

První instalace budou primárně určeny ke spotřebě v místě objektu. V navazující etapě, až nám to umožní změna legislativy, již naplno využijeme maximální plochy všech střech. Získanou energii použijeme na potřebných místech našeho systému, uložíme v bateriových uložištích, případně energii naakumulujeme do horké vody či vodíku a odložíme její spotřebu na pozdější dobu“, sdělil Filip Leder, předseda představenstva firmy Sako Brno s tím, že v užším výběru realizací na rok 2022 je více než 60 objektů.

Projekt městské fotovoltaické elektrárny bude jedním z důležitých nástrojů, jak snižovat emise CO2 na území města Brna. Rozvoj komunitní energetiky napomůže k racionálnějšímu využívání přírodních zdrojů, diverzifikaci energetického mixu a ke stabilitě distribuční soustavy i jejímu menšímu zatěžování.

Zdroj: SAKO Brno

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email