Na cestách s Prefou: Hliník sluší stavbám na venkově i v metropoli

23. 12. 2019

Koncem září letošního roku jsme moc rádi využili možnost výjezdu se společností Prefa Aluminiumprodukte, která nás pozvala na prohlídku výrobního závodu v dolnorakouském Marktlu, který je doslova rájem hliníkových střešních krytin. Z malebného údolí řeky Traisen jsme se následně vydali do Vídně, kde jsme si mohli blíže prohlédnout hned několik prestižních realizací z materiálů značky Prefa.

V Marktlu, což je vesnička prakticky kompletně pokrytá hliníkem, se střešní materiály vyrábějí od roku 1955. Původně s nimi ovšem mistr klempíř Alois Gödl začal experimentovat hned po druhé světové válce v Salcburku a údajně přitom využíval i materiálu z hliníkových nádrží letadel. Šikovný inovátor dal výrobkům také dodnes platný název, který vychází ze způsobu zpracování „Pressen“ a „Falzen“, neboli lisování a falcování.

Dnes je Prefa nadnárodní společností, která má přes 500 zaměstnanců. V rakouském výrobním závodě jich pracuje zhruba 230, druhou produkční lokalitou je od roku 1998 německý Wasungen. „Stále se považujeme především za řemeslnou firmu, která všechny produkty sama vyvíjí a vyrábí. Ruční záležitostí je u nás nadále vývoj prototypů, které se poté testují a finálně strojně zpracovávají na automatizovaných linkách,“ vysvětlila naše průvodkyně Sandra Stritzl.

Projektová manažerka závodu nám ukázala celý výrobní proces, který začíná dělením 3,5 tunových hliníkových svitků, pokračuje samotnou produkcí jednotlivých druhů krytin včetně příslušenství a končí balením a expedicí hotových výrobků. Denně z Martklu odjíždí osm kamionů plných zboží, které směřuje do centrálního skladu Prefy v Pöchlarnu, odkud je pak distribuováno přímo k zákazníkům.

Nejnovější součástí výrobního závodu je lakovna, která je v provozu od dubna roku 2017. „Jedná se o vůbec nejmodernější práškovou lakovnu v Evropě. Ročně se v ní použije přibližně 50 tun barev, z nichž asi 20 tun připadá na velmi oblíbenou antracitovou povrchovou úpravu,“ upřesnila Sandra Stritzl s tím, že lakovna zároveň slouží jako energetický zdroj, který přebytečným teplem vytápí ostatní haly a kancelářské prostory v areálu.

Z celkové roční produkce o objemu zhruba 800 tisíc metrů čtverečních střešních krytin tvoří lakovaný sortiment asi 300 tisíc metrů čtverečních, a to ve velmi pestrém spektru barevných variant. V Marktlu se kromě toho ročně vyrobí zhruba 2,4 milionu běžných metrů odvodňovacích systémů či více než 2 miliony kusů okapových háků. Důležitou částí výrobního závodu je také školicí středisko Prefa Academy, ve kterém se každoročně proškolí stovky řemeslníků.

Jelikož je další rozvoj závodu, situovaného mezi řekou Traisen a lokální železniční tratí, značně limitován, pracuje již společnost Prefa na přesunu výroby do nedalekého Sankt Pöltenu, hlavního města spolkové země Dolní Rakousy, kde v nejbližších letech vznikne její nové výrobní i logistické zázemí.

Za fotbalem i na Sacherův dort

Po velmi inspirativní prohlídce závodu jsme se vydali směrem na Sankt Pölten a dál na Vídeň, kde naši skupinu čekal další program zaměřený na realizace střech i fasád významných staveb. Místo Sandry se odborného výkladu a průvodcovství ujal Albert Schafrath, bývalý zaměstnanec Prefy, který s ní spojil úctyhodných více než 40 let profesního života. Setkali jsme se s ním ve čtvrti Hütteldorf, kde jsme mohli vidět příklady historické i moderní architektury.

Hliníkové krytiny Prefa jsou tam mimo jiné použity na stavbě z éry slavného architekta Otto Wagnera, který navrhoval i budovy městských nádraží. Jak jsme se mohli přesvědčit, střešní krytina Prefa na nádraží v Hütteldorfu, postaveném původně v roce 1898, po rozsáhlé sanaci ze 70. let nadále spolehlivě plní svoji funkci.

Totéž platí v případě mnohem mladší stavby, stadionu fotbalového klubu SK Rapid Vídeň, který se nachází ve stejné čtvrti. Tamní Allianz stadion s kapacitou více než 28 tisíc míst byl otevřen během roku 2016 a hliník na něm byl použit v podobě panelů na fasádní ploše zhruba 3 tisíce metrů čtverečních. „Jedná se o stříbřitě metalízové kompozitní panely, které byly vyrobeny přesně podle požadavků architekta. Konstrukce fasády je odvětrávaná a panely jsou kotvené nýty k podkladní konstrukci, která je taktéž z hliníku,“ seznámil nás Albert Schafrath s designovým materiálem.

Příjemnou podzimní procházku jsme záhy vyměnili za autobusovou projížďku do centra Vídně, kde největší pozornost upoutal nejen hotel Sacher s proslulým dortem stejného jména, ale také jeho hliníková střecha. „Hotel prošel v letech 2004 a 2005 generální rekonstrukcí, v rámci které došlo k odstranění celé střešní konstrukce a realizaci nové střechy. Po náročných jednáních se nám podařilo prosadit na ní použití falcovaného šindele Prefa v rozsahu 2 tisíce metrů čtverečních,“ popsal náš průvodce atraktivní realizaci.

Na závěr jsme se mohli přesvědčit o tom, že v centru Vídně není z hlediska Prefy jediná a že v případě (nejen) hliníkových střech a fasád je rozhodně co poznávat. Už teď se těšíme, kam nás Albert a spol. vezmou příště.

Reportáž původně vyšla v časopise Střechy-Fasády-Izolace č. 11-12/2019. Toto vydání i další čísla časopisu si můžete objednat formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email