Na tesařství jsou skvělé široké možnosti uplatnění

12. 10. 2020

Tesař Martin Šnajdr, přednosta jihočeského regionu Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů, je hrdý na to, že při výběru povolání navázal na rodinnou tradici.

„V naší rodině se řemeslo dědí několik generací, ale mám i vzory v místní tradici. Byl to především rod tesařů Ziegrosserů, kteří byli cisterciáckými tesařskými mistry pro klášterní dvory Komařice, Sedlo, Dolní Stropnice, Stradov atd. Ti pocházeli z Korutan a přišli k nám někdy v 18. století. Bezpečně zvládali krovy složitých i velkých staveb. Po nejmladším mistrovi jsem dostal ručně psané sešity z učení… A mohl bych pokračovat, znám i jména velkých tesařů (Grubenmann, Zabaglia, Furnier, Leffler atd), ale mohl bych vzpomenout i našeho místního tesaře F. Pavla (*1902, †2003), kterého si ještě pamatuji,“ říká.

Vyhovují mi menší kolektivy a možnost seznámit se se zajímavými lidmi a místy

Tesařství podle jeho slov bylo a je jedno z nejdůležitějších stavebních řemesel spojených se stavbou domů, zhotovováním mostů, lávek, staveb vodních (výpustí rybníků, jezů), podchycováním staveb, pažením výkopů, položením podlah, výrobou vrat i jiných konstrukcí, např. krovů, schodů atd. U toho všeho se využíval přírodní materiál – dřevo. „Toto ovšem nebyl jediný důvod pro zvolení oboru i podnikání. Tesaři pracovali a pracují v menších či větších pracovních kolektivech, mění místa staveb, kde se lze seznámit se spoustou zajímavých lidí z řad investorů nebo jejich sousedů,“ vypočítává důvody výběru povolání Martin Šnajdr, který podniká už od roku 2000 a na svém oboru oceňuje zejména široké možnosti uplatnění.

Když se ptám na to, co se mu nejvíce profesně povedlo, zasměje se: „Především rozkoukat se v oboru. Samozřejmě jsem s kolegy svázal a postavil za více než 20 let, co řemeslo vykonávám, desítky krovů i jiných realizací, které se povedly. Ale vždy mě těší, když je spokojený zákazník.“

Celý článek šéfredaktorky Anny Vidiševské si můžete přečíst v říjnovém vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace, které je k objednání formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email