Novinky v krytinách i fotovoltaice přinesou únorové veletrhy Střechy Praha a Solar Praha

11. 1. 2023

24. ročník veletrhu Střechy Praha, který proběhne v termínu 9.–11. 2. 2023 na výstavišti v Praze-Letňanech, opět nabídne mnoho aktuálních témat. Veletrh s tradičně vysokou návštěvností odborné i laické veřejnosti se uskuteční, stejně jako v minulých letech, v souběhu s veletrhy Solar Praha, Řemeslo Praha a Festivalem dřeva a nářadí.

HLAVNÍ TÉMA

Do veletržního dění se samozřejmě promítne současná energetická situace. Na veletrhu návštěvníci najdou mnohá řešení, jak co nejefektivněji využít obnovitelné zdroje energie a jak zvýšit energetickou soběstačnost. S touto problematikou úzce souvisí hlavní téma veletrhu – střecha jako zdroj energie.

Rychlý nárůst cen elektrické energie a současné dotační pobídky způsobily raketový růst počtu instalací střešních fotovoltaických elektráren. Na veletrhu vystavovatelé představí horké novinky, nové technologie a systémová řešení vedoucí k výrazné úspoře energií.

DOPROVODNÝ PROGRAM

Úsporám energií se bude věnovat i rozsáhlý doprovodný program veletrhu.

První veletržní den se bude konat tradiční konference Izolace, tentokrát s netradičním podtitulem „Soběstačnost díky střechám“, která se zaměří na fotovoltaiku, zelené střechy a ostatní systémy z hlediska nároků střech.

Druhý veletržní den proběhne fotovoltaická konference s podtitulem „Střecha jako zdroj energie“, která posluchače provede stávajícími technologiemi, ukáže nové trendy a příležitosti. Kromě inovací v oboru se bude věnovat i novinkám v legislativě, například chystané novele energetického zákona, která snižuje administrativní zátěž zájemcům o malé solární elektrárny. Novela zvyšuje limit na 50 kWp, od kterého je potřebná licence pro výrobu elektřiny od Energetického regulačního úřadu. To výrazně usnadní zpřístupnění využití fotovoltaiky i pro firmy a též obyvatele bytových domů. V přednáškách zazní aktuální informace o dotačních programech pro fotovoltaické a bateriové systémy.

Veletrh se zaměří i na další aktuální témata, jako jsou zelené střechy, zadržování dešťové vody či digitalizace, která je trendem ve stavebnictví i v oblasti řemesel. Prezentovány budou nejmodernější technologie a chybět nebudou ani špičkové digitalizované nástroje a nářadí, které si návštěvníci budou moci vyzkoušet v rámci Festivalu dřeva a nářadí.

NOVINKY A ZAJÍMAVOSTI NA VELETRHU

Zde přinášíme výběr zajímavých produktů a služeb, které budou na veletrhu představeny.

Česká společnost NEBESYS, která se bude veletrhu účastnit poprvé, představí žhavou novinku – unikátní transparentní střešní systém. Jedná se o první systém na světě, který dokáže proměnit šikmou střechu v kompaktní průhlednou plochu s panoramatickym výhledem do exteriéru, a díky tomu zajišťuje nadstandardní prosvětlení interiéru. To vše při zachování soukromí uvnitř budov. Sy­stém NEBESYS je k nerozeznání od běžných střech, a přitom tak jiný a revoluční. Na výběr je mnoho typů krytin. Například prejz, bobrovka, brněnka, ale i mnohé další. Umožňuje využít půdní prostory v památkových zónách měst, a tím zpomaluje zastavování volné krajiny. Systém NEBESYS zajišťuje větrání interiérů několika přímými systémy i rekuperací. A v současné době pracuje společnost na tom, aby byl schopen také ohřívat vodu.

„Atraktivita tohoto řešení přivádí diváka nad horizont událostí, odkrývá střešní krajinu v celé šíři a umožňuje realizovat pod střechou prostory izolované proti vodě i dešti, ale také vzdušný prostor střešních zahrad, které jsou ukryty před zraky okolí,“ říká Přemysl Kokeš, autor systému.

Energetický Holding Malina, který vystupuje pod obchodní značkou Malina Group, zajišťuje kompletní řešení pro fotovoltaické elektrárny od přípravy projektu, vyřízení dotace, instalace zařízení až po servisní a poradenské služby. Novinkou v jejich nabídce je program „Šetřete za energie hned“. Po objednání fotovoltaiky a podpisu smlouvy se klient zapojí do tohoto programu. Prakticky to znamená, že po dobu, než začne jeho vlastní solární elektrárna vyrábět energii a jeho účty za energie klesat, bude každý měsíc na klientův účet posílat peníze za nevyrobenou energii Malina Group. Klient bude bez stresu čekat na dodání fotovoltaiky a její výhody pocítí hned.

Malina Group garantuje nejdelší záruky v ČR, maximální kvalitu dodaného technického řešení a nejnižší ceny, protože vlastní výrobní kapacity fotovoltaických komponentů přímo v Číně. V nabídce najdete technologicky nejvyspělejší celočerné monokrystalické panely s technologii Half-Cell, asymetrické střídače a lithiové baterie Gen2.

Malina Group je generálním partnerem veletrhu Solar Praha 2023.

Novinkou v sortimentu střešních krytin firmy KERAMET je produkt KERAKlik SD – hliníková drážkovaná (předfalcovaná) krytina, tzv. klik sy­stém, který je dodáván v délkách do 8 metrů v jednom kuse. Materiál je kotven speciálními příponkami. Pro klik systémy představuje společnost dva nové výrobky – hliníkovou sněhovou zábranu a provětrávací lištu u hřebene.

Realizovaná investice do převíjecího zařízení v roce 2022 umožňuje dodávat svitky nejen s průměrem 500 mm, ale nově také v průměru 300 mm, a to až do max. hmotnosti návinu 200 kg. Menší průměr svitků je určen pro realizační firmy, klempíře, izolatéry a pro snadnější manipulaci s materiálem.

Nově v šíři 1 000 mm je nabízena silná hliníková fólie v tl. 50 a 99 micr. vhodná k izolacím saun, podlah, ale také ke grilování a dalším účelům.

KERAMET je českou rodinnou firmou a v roce 2023 oslaví své 30. výročí.

Společnost Photomate představuje novou službu, jak zjistit optimální velikost fotovoltaické elektrárny, jakou zvolit baterii a za jak dlouho se investice vrátí. Nabízí řešení s Huawei Fusion­Solar měničem a baterií Huawei FusionSolar Luna 2000, které je optimální v kombinaci s tarifem Elektřina pro soláry od skupiny ČEZ. Tarif od ČEZ umožní vzít si kdykoliv zpět tolik energie, kolik jim člověk dodá. Vše lze rychle spočítat díky Photomate Solární kalkulačce, která je k dispozici na webových stránkách společnosti.

Jak ušetřit za topení, poradí společnost Roto střešní okna. Na veletrhu představí nejen produkty s vynikajícími tepelněizolačními vlastnostmi, ale rovněž možnosti výměny střešních oken. Doporučí, jaký postup výměny oken je nejvhodnější a jaké produkty vyhovují daným potřebám. Společnost doporučuje již při renovaci myslet na vnitřní a vnější příslušenství, které dokáže přispět k udržení příjemné teploty jak v létě, tak i v zimě. Obzvlášť účinná je venkovní lamelová roleta pro střešní okna. Dle zkušeností lze její instalací ušetřit až třetinu nákladů na vytápění.

Společnost SATJAM se veletrhu Střechy Praha zúčastňuje pravidelně a pokaždé má pro návštěvníky připravenu řadu novinek: okapový sy­stém SATJAM Kwadra s hranatým tvarem, dále původně maloformátovou krytinu Taurus v prodloužené velkoformátové verzi SATJAM Taurus Maxx, inovace maloformátové krytiny SATJAM Taurus Modul nebo šablonu SATJAM Rombo Metalic. Vedle těchto novinek najdete ve stánku celý široký sortiment.

Kromě novinek připravila společnost ve svém stánku i soutěž o střechu zdarma. Vítěz získá 100 m2 kvalitní hliníkové krytiny Taurus Modul nebo novinky Taurus Maxx ve zvoleném povrchu a vybrané barvě, včetně dodání až na stavbu.

Ve stánku společnosti Wienerberger návštěvníci uvidí fotovoltaické moduly, které získaly 2. místo v ekologické soutěži E.ON Energy Globe. Fotovoltaické moduly Wevolt X-Tile se liší od klasických solárních panelů především tím, že nejsou instalovány nad střešní krytinu, ale jsou instalovány mezi střešní krytinu. Že jsou na střeše skutečně nenápadné, a nenarušují tak celkový vzhled střechy, bude vidět na vystavené modelové stříšce.

Další novinkou bude nová černá engoba s obchodním názvem grafen. Engoba grafen od Tondachu je v prodeji od ledna 2023.

Společnost Wienerberger je generálním partnerem veletrhu Střechy Praha 2023.

Přijďte načerpat nové informace, prohlédněte si novinky v oboru a zeptejte se odborníků na vše potřebné k Vašim projektům!

Za pořadatelský tým Jitka Šefránková, ředitelka veletrhu

www.strechy-praha.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email