O Českou cenu za architekturu se uchází 201 realizací

2. 5. 2022

O titul v letošním 7. ročníku České ceny za architekturu (ČCA) se uchází 201 staveb realizovaných v posledních pěti letech na území České republiky. Mezinárodní odborná porota z nich vybere užší okruh nominovaných, který bude oznámen na nominačním večeru 23. června. Nejvyšší ocenění, tedy finalisté ČCA a držitel Hlavní ceny ČCA, budou vyhlášena na slavnostním galavečeru v listopadu.

Do soutěžní přehlídky České komory architektů se letos mohla přihlásit díla realizovaná na území České republiky v posledních pěti letech, mezi roky 2017 až 2021. Více než polovina realizací (112) byla dokončena loni, čtyři pětiny pak dohromady za poslední dva roky (159). Novostavby podobně jako v předchozích ročnících převládají nad rekonstrukcemi a letos činí dvě třetiny z přihlášených projektů (134), což je mírný nárůst.

I letos se potvrzuje, že důležitým tématem výstavby v České republice je bydlení. Rodinné a bytové domy, rezidenční komplexy, chaty i chalupy tvoří dvě pětiny přihlášených děl (83). Zmínit je třeba jedno typologické téma, a to komunitní centra, jejichž zastoupení je v letošním ročníku nepřehlédnutelné. Společně s veřejnými kulturními a společenskými zařízeními tvoří významnou část soutěžících staveb.

Převažují soukromé investice, ale podíl veřejných narostl

Za třemi pětinami projektů (125) stojí soukromí investoři. Podíl veřejných zakázek ovšem oproti předchozím ročníkům mírně narostl. Čtyři stavby přihlášené do letošního ročníku přehlídky vzešly z architektonické soutěže s potvrzením regulérnosti od České komory architektů. Jedná se o Dostavbu Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích / Kuba & Pilař architekti (soutěž v roce 2016), Kulturní centrum – Pivovar Domažlice / Mepro (soutěž v roce 2012), Památník Zámeček / Vít Podráský, Jan Žalský (soutěž v roce 2017) a Společenské a kulturní centrum v Kuřimi / ARCHTEAM PROJEKTOVÁ KANCELÁŘ (soutěž v roce 2009).

Tři čtvrtiny autorů sídlí v Praze a Brně

Z přihlášených realizací tři čtvrtiny navrhli architekti sídlící v Praze či Brně (Praha 98, Brno 48). Stavby realizované v Praze přitom tvoří čtvrtinu děl (55). Děl postavených v Brně je 8, v celém Jihomoravském kraji pak šestina přihlášených (34). Výrazně zastoupené jsou rovněž realizace ve Středočeském kraji, tvoří sedminu soutěžících staveb (28).

Realizace trvá v průměru tři až čtyři roky

Zajímavý je v každém ročníku přehlídky údaj o průměrné délce realizace stavby (od projektu po dokončení stavby), která stejně jako vloni činí 3 až 4 roky, což je trochu déle,
než bývalo v prvních letech přehlídky.

Udržitelnost

Pořadatel od loňska sleduje aspekt udržitelnosti soutěžících realizací, letos jej potvrdila třetina autorů (což nemusí znamenat, že i ostatní díla nejsou udržitelná).

Mezinárodní odborná porota

Práci českých architektů bude tradičně hodnotit sedm erudovaných zahraničních expertů. Jsou jimi architekt Ueli Brauen (Švýcarsko), architektka Katalin Csillag (Maďarsko), architekt a urbanista Patrick Koschuch (Nizozemsko), architekt Pavol Mikolajčák (Slovensko, Itálie), architektka, urbanistka a akademička Marialessandra Secchi (Itálie), architektka, urbanistka a akademička Els Verbakel (Belgie, Izrael) a krajinářská architektka a akademička Kathrin Volk (Německo).

Díla přihlašovali sami architekti i nominovali odborníci

Své práce mohli do soutěže přihlásit jak sami autoři, tak jejich přihlášení mohlo být iniciováno členy Akademie České ceny za architekturu. O ocenění se mohla ucházet i díla přihlášená do předchozích ročníků, vyjma těch, které se v nich dostaly mezi užší okruh nominovaných. Podrobnější seznámení s jednotlivými projekty přinese katalog nominovaných projektů a následné výstavy v regionech.

Všechny přihlášené stavby a jejich fotografie naleznete na webu České ceny
za architekturu:
https://www.ceskacenazaarchitekturu.cz/rocniky/2022.

Zdroj: tisková zpráva ČKA, foto: revitalizace areálu bývalé textilní továrny Vlněna v Brně (Tomáš Slavík)

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email