Ostrava má unikátní online databázi městských památek

11. 1. 2018

Ostravské památky, tak se jmenuje unikátní online databáze nemovitých kulturních památek a architektonicky významných staveb na území města Ostravy, která byla spuštěna v závěru loňského roku.

Databáze, která obsahuje 300 hesel a která by se měla časem rozšiřovat, má za cíl představit průřez památkovým fondem a stavební i architektonickou kulturou související s rozvojem města, tedy od nejstarších dob, reprezentovaných kostelem sv. Václava, až po současnost.

Mapuje jak kulturní památky, tak významné stavby naší doby, aby představila hodnotné doklady jednotlivých slohových období a stylových variet minulosti i přítomnosti. Zaznamenává rozličné typy architektonických děl – kostely, radnice, kulturní domy, administrativní paláce, školy, muzea, hotely, obytné i obchodní domy a urbanistické soubory v podobě kolonií, sídlišť nebo průmyslových areálů.

V hesláři, který se nachází na webu Ostravské památky, najdou lidé faktografické údaje o zaznamenaných stavbách, souborech a areálech a také fotografickou dokumentaci současného stavu. V rámci projektu vznikla také mapa, která obsahuje výběr 111 objektů a areálů a může sloužit zájemcům při procházkách městem.

Autorem hesel je ostravský historik umění Martin Strakoš.

Zdroj: ostravskepamatky.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email