Ostravská huť rozšířila výrobu závitových tyčí pro stavebnictví

14. 4. 2021

Ostravská huť LIBERTY rozšířila od počátku dubna výrobu závitových tyčí, které vyrábí jako jediná v Česku. Do rozšíření výroby jednoho z nejpoužívanějších betonářských a kotevních systémů na světě investovala v posledním roce více než 76 milionů korun.

Nyní bude tento výrobek s vysokou přidanou hodnotou umět také upravit zákazníkům na míru. Závitové tyče nacházejí uplatnění především ve stavebních konstrukcích, při ražbě podzemních děl a všech geotechnických konstrukcích, tedy ve veškerých důlních dílech, tunelech či podzemních stavbách. Jsou ale vhodné i pro speciální užití, jako například kotvení ve skále či spínání horninových masivů.

Tyče jsou po celé délce opatřené speciálním průběžným závitem, který umožňuje našroubování matic a dalšího příslušenství, a tím i spojování jednotlivých tyčí bez nutnosti svařování. Jejich instalace je tak rychlejší, čímž se na stavbách ušetří čas i materiál,“ uvedl Pavel Suchánek, vedoucí výroby závitových tyčí.

Huť vyrábí závitové tyče v průměrech 15 až 75 mm a v délce až 24 metrů. Tyče se budou dělit na požadované délky pomocí dvou pil. Nanesením speciální cementové malty je nově možno dosáhnout až 100 let protikorozní ochrany dle druhu stavby, což tyčím zajistí ještě delší životnost. Huť bude navíc k závitovým tyčím nabízet i různé druhy spojovacího materiálu. Zpočátku chce huť zákazníkům v Evropě dodávat 20 tisíc tun závitových tyčí ročně, v případě vyšší poptávky bude toto množství dále zvyšovat.

„S investicí do rozšíření výroby závitových tyčí souvisí i pořízení speciálního vozu v hodnotě 13,5 milionu korun, který se vyrábí na míru pro naše potřeby a který bude schopen převážet tyče o délce až 25 metrů. Dodán bude letos v červenci,“ doplnil Petr Kraina, vedoucí projektu rozšíření výroby závitových tyčí.

Výroba závitových tyčí byla v ostravské huti zahájena v roce 2014. Tyče se ovšem posílaly do tehdejšího sesterského závodu v lucemburském Rodange, kde byly dále upravovány podle požadavků zákazníka. Nyní bude celý proces výroby, zpracování a úpravy válcovaných tyčí včetně expedice zákazníkům probíhat v Ostravě.

Zdroj: tisková zpráva Liberty Ostrava

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email