Postřehy z výstav Volty.cz a Stavba – Teplo – Energie

18. 10. 2023

Časopis Volty.cz pořádal 3. – 4. října stejnojmenou elektrotechnickou výstavu, a to v pavilonu A výstaviště Černá louka v Ostravě.

Téma úsporná řešení pro dům, kanceláře i provozy, se promítlo do okruhů osvětlení, smart home, fotovoltaika, elektronovinky, elektromobilita a rozvaděče, měření. Součástí akce byly odborné přednášky a předváděcí jízdy elektromobilů.

My jsme vybrali některé exponáty, které by mohli zajímat i vás. Společnost Elektropřístroj vystavovala stykače pro DC spínání ve fotovoltaických instalacích. Tyto speciální stejnosměrné stykače DCxx.xPV, jsou určeny do rozvaděčů fotovoltaických elektráren. Slouží k bezpečnému vypnutí stejnosměrného proudu ze sběrnic solárních panelů v případě havarijního stavu elektrárny aniž by došlo k poškození zařízení.

Dále třicetiletá společnost Eaton v ČR, kromě zajištění prodeje výrobků a služeb, postavila výrobní závod, zřídila unikátní inovační centrum a distribuční centrum. Výrobní závod v Suchdole nad Lužnicí začal nejdříve vyrábět rozvaděčové skříně a rozvodnice proudových chráničů, jističů. V současnosti zde vyrábějí hlavně vzduchové jističe, rozváděče a RF komponenty xComfort. Inovační centrum v Roztokách u Prahy vyvíjí špičkové energeticky účinné napájecí systémy, se zaměřením na elektrifikaci dopravy, aplikace pro vozidla a letecký průmysl.

Pozornosti neušel ani automatický český přepínač firmy Bonega. Jedna z jeho významných funkcí je když po výpadku hlavní sítě automaticky přepne na záložní síť a sepne provoz přes hlavní síť. K přepínání se využívají jističe 1P+N nebo 3P+N a jejich příslušenství.

Rychlé připojení vodičů všech druhů od 0,2 do 4 mm2 bez použití nástrojů, řeší průchozí instalační páčková svorka Inline řady 221 společnosti WAGO-Elektro spol. s r. o.

Ještě připomínáme systém ochrany okapů a svodů před zamrzáním – samoregulační systém rozpouštění a ledu nVent Raychem. Udržuje průchodnost, bezpečně odvádí roztátý sníh a led z povrchu střechy. Samoregulační topný kabel je instalován do okapů v malých odstupech, bez rizika přehřátí nebo poškození.

Veletrh úspor Stavba – Teplo – Energie

Trojhalí Karolina v Ostravě bylo ve dnech 13. – 14. října místem konání veletrhu úspor Stavba – Teplo – Energie.

Znalcům v oboru výstav by mohl, dle nomenklatury, připomínat již před lety zaniklý veletrh Střechy – Stavba Ostrava na Černé louce nebo současnou dlouholetou výstavu Infotherma, pořádanou vždy v lednu, též na výstavišti Černá louka.

Prvním faktem bylo o více než polovinu méně stánků než loni, druhým, že byla zachována pestrost v daných oborech pro exteriér i interiér staveb. Zaměřili jsme se na známé i méně známé firmy, jejich výrobky, materiály, technologie i novinky.

Nešlo přehlédnout shnilé a jinak poškozené trámoví hmyzem, houbami a plísněmi a přípravky firmy Bochemit, které chrání dřevo 50 let. Zkrátka nenechte si sežrat střechu nad hlavou. Dále připomínáme fotovoltaické elektrárny pro rodinné domy, firmy a bytové domy SolidSun, solární systémy Vobmat.cz k úspoře financí a solární panely s technologií HJT velkoobchodu Akusolar.

Jdeme na tepelná čerpadla: hotjet.cz je bolatická společnost vyrábějící mj. prémiové čerpadlo ZETXe a jiné, které též šetří, topí a chladí. Na stánku s tepelnými čerpadly Acond Grandis se chlubili, že instalují nejvíce tepelnýc čerpadel v ČR. Polský výrobce topných systémů Plamber nabízel kromě řady dalších komodit tepelná čerpadla vzduch a země.

Werzalit z Humpolce, to jsou fasády a balkonové systémy s dlouhou životností, čili nejen pivo Bernard… Hotové garáže Tega dodává firma Glasiert, Eko modular zase modulární dřevostavby, Termolux okna z profilu Space 8 a dveře z profilu Kvinterm. Otherm Ostrava – to jsou rovněž okna a dveře.

Přicházíme do interiérů: polská společnost Ultrapur uvádí, že její pěna s otevřenou buněčnou strukturou RG O3/10 izoluje podkroví na věky. Teplo v bytech zajistí peletová kamna OPOP LP6 z Valašska. Betong je moderní pohledový prvek interiéru stejnojmenného výrobního závodu z Ratíškovic, materiál dolomitický vápenec.

Na závěr jsme si nechali důležitou stavební oblast – odvlhčování objektů. Atmosan prohlédne, změří a navrhne řešení vlhkého zdiva. Firma Suchý dům vyřeší zemní kapilární vzlínající vlhkost ve zdivu i nefunkční izolaci. Protože suchý dům = zdravý dům, vlhký dům to jsou plísně a chlad.

Text a foto: Zdeněk Svoboda

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email