Realizace: V Olomouci dostali na věž radnice masivní tesařskou konstrukci

23. 10. 2019

Zástupy lidí sledovaly ve středu 23. října 2019 dění na staveništi okolo budovy olomoucké radnice. Na kamenný ochoz její věže byla jeřábem do výšky téměř 40 metrů vynesena konstrukce spodní části věžní špice. Zhruba 14 metrů vysoký a téměř 10 tun vážící kolos tesaři z firmy H&B delta zhotovili v minulých měsících přímo na tamním Horním náměstí.

Původně se měla celá dolní část věže dostat na ochoz najednou, nakonec ale odborníci rozhodli, že nejprve uloží na ochoz dřevěný podklad a teprve na něj pak usadí samotnou konstrukci. To se také díky perfektní koordinaci stavby a také příznivému počasí s minimálním větrem podařilo.

Přípravy na vyzvednutí dřevěné konstrukce probíhaly od brzkého rána, mezitím ještě jeřáb přemístil střední část věžní špice, kterou budou tesaři upravovat až na jaře, blíže k orloji. Okolo desáté hodiny se odehrálo dlouho očekávané vyzvednutí těžké konstrukce, které sledovaly desítky či možná spíše stovky přihlížejících.

Po asi dvaceti minutách bylo zřejmé, že se náročný technický kousek povedl a že základ pro obnovenou špici radniční věže je bezpečně na svém místě. „Zbývající dvě části špice budou renovovány, respektive v případě středního dílu nově vyrobeny na jaře. V první polovině příštího roku pak budou dokončeny také opravy fasád obou kratších stran radnice, obou vstupů do radnice a venkovních schodišť,“ uvedl investiční náměstek primátora Martin Major.

„Pečlivou prací restaurátora projdou i kamenné erby českých zemí, Rakouska a uherského království, které zdobí oba vstupy do radnice a pocházejí z období gotiky a renesance. Pro veřejnost je určitě zajímavou zprávou, že tyto erby dostanou od restaurátora původní polychromii, tedy budou barevné,“ prozradil náměstek. Celkové náklady na rekonstrukci radnice, radniční věže, střechy a krovů přesahují částku 90 milionů korun.

Zdroj: webové stránky města Olomouce

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email