Rekonstrukce zlepšila v okálu vnitřní prostředí

29. 5. 2018

Během času, který trávíme v interiérech, vdechujeme různé těkavé látky. Jednou z nich je také formaldehyd, který se uvolňuje například z koberců, nábytku, ale také z různých laků a lepidel. Jde o škodlivou látku, která může způsobovat zdravotní potíže. Abychom se škodlivého formaldehydu zbavili, vyvětrat nestačí.

Proto před dvěma lety přišla společnost Rigips s inovativním řešením – technologií Activ’Air, která formaldehyd neutralizuje a zlepšuje tak kvalitu vzduchu v interiérech.

V pozadí této inovativní technologie se skrývá specifická složka, která nemá žádný negativní vliv na životní prostředí. Pomocí účinné látky obsažené v deskách s Activ’Air dochází k přeměně škodlivého formaldehydu na neškodné inertní látky. Účinnost technologie Activ’Air potvrdilo měření Státního zdravotního ústavu.

Konkrétní příklad

Majitel okálu z 80. let stojícího ve vesničce na Vysočině, se rozhodl zrekonstruovat podkroví svého domu. Okály, které se u nás začaly objevovat začátkem 70. let minulého století, mají konstrukci sestavenou z dřevěných sloupků opláštěných z obou stran deskami a prostor mezi deskami je vyplněn tepelnou izolací. Okály jsou známé tím, že se z lepidla použitého na dřevěné desky často uvolňuje právě formaldehyd. Vzhledem k tomu, že rekonstrukce okálu na Vysočině se týkala především dětského pokoje, kladl majitel velký důraz na čistý vzduch v interiéru.

Když se majitel okálu dozvěděl o sádrokartonových deskách s technologií Activ’Air, rozhodl se oslovit Státní zdravotní ústav (SZÚ), který provádí měření koncentrace škodlivých těkavých látek. Pracovníci SZÚ zajistili rozbor látek zachycených na dozimetrech určených pro stanovení koncentrací formaldehydu a dalších těkavých látek v ovzduší. Měření proběhlo v dětském pokoji ve dvou vlnách – před rekonstrukcí a po rekonstrukci, při které byly použity desky s technologií Activ’Air.

Výsledek nad očekávání

Po rekonstrukci dětského pokoje v okálu na Vysočině s použitím desky s technologií Activ’Air se koncentrace formaldehydu snížila o 83 %. Před rekonstrukcí byly naměřeny koncentrace 42 µg/m3, po rekonstrukci se jednalo o pouhých 7 µg/m3.

Majitel okálu byl tedy s výsledkem rekonstrukce více než spokojen. Kromě toho, že interiér se změnil k nepoznání, nabízí po rekonstrukci čistý vzduch a zdravé bydlení. Účinnost látky obsažené v deskách s Activ’Air je minimálně 50 let.

(red)

Zdroj: Rigips Saint-Gobain

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email