Se správnými materiály není třeba dělat kompromisy

26. 8. 2020

Při návrhu průmyslových objektů bývá důraz kladen na rychlost výstavby, ekonomickou efektivitu a funkčnost. Otázka vzhledu je vedlejší. Všechny zmíněné atributy však mohou zůstat v platnosti i při designovém řešení, pokud volba padne na správné materiály.

Příkladem je velkokapacitní garážové stání v Havířově, které svým řešením spíš připomíná moderní pergolu v přímořském letovisku. Základem je jednoduchý montovaný betonový skelet, při jehož stavbě si nejvíce času vyžádala betonáž základů. Osazení sloupů a průvlaků už pak byla rychlá skládačka, stejně jako střecha.

Střecha raz dva

Pokládka střešní krytiny začala rozmístěním vaznic na spádované průvlaky. Jsou z ocelových C-profilů a v půlmetrových roztečích vynášejí na míru vyrobené tabule trapézového plechu. Použit je trapézový plech pozinkovaný T40 bez barevné povrchové úpravy, protože při minimálním sklonu není tato plocha zvenčí pohledová. Zespoda je ale plech opatřen antikondenzační úpravou, aby nedocházelo k úkapům a uživatelé i auta měli pod střechou zajištěn komfort.

Položení všech více než 400 m2 střešní krytiny bylo za popsaných podmínek otázkou krátkého času.

Beton odlehčily hliníkové žaluzie

Hlavní parádou celé stavby je její sofistikované opláštění. Vytvořeno je kombinací hliníkových žaluzií a trapézového plechu SAT18 N ve stejném barevném odstínu. Elegantní lamely zajišťují nejen vizuální efekt celé stavby, ale zároveň také žádoucí odvětrání výfukových plynů, prosvětlují kouty a umožňují pohledovou kontrolu autoparku zvenčí. Přitom je ale jejich sklon (45°) navržen tak, aby bránil průniku deště a sněhu.

Mohlo by se zdát, že tato kreativní část opláštění – vyskládaná z drobných prvků – byla příliš velkým zdržením při požadavku na rychlé stavění. Opak je ale pravda. Systém hliníkových lamel má jednoduchou a rychlou montáž.

Na nosnou konstrukci se přišroubují svislé zakládací profily, do kterých se lamely svými zaoblenými hranami jednoduše naklapnou. Operace tak vyžaduje pouze pečlivé vyrovnání nosného rámu, další kroky jsou díky profilaci zakládacího prvku montážní rutina. To ostatně potvrzují i slova ředitele realizační firmy VDS stavby, pana Marka Dawida: „S hliníkovými žaluziemi jsme pracovali poprvé a neměli jsme žádný problém. Tento materiál nejen dobře vypadá, ale příjemný je i z pracovního hlediska. Lamely jsme dostali nadělené na potřebné délky, jenom se nacvakly a pod střechou olištovaly. Všechno pasovalo a realizace byla jednoduchá. Ani teď v rámci záruky nemáme žádné stížnosti, třeba na pokřivené lamely. U téhle stavby nás při betonáži základových pasů přibrzdilo počasí, ale jakmile skelet stál, tak šly věci ráz na ráz. Postup byl pružný a bez problémů.“

Vše od jednoho dodavatele

Materiál pro veškeré venkovní opláštění havířovské garáže dodávala společnost SATJAM, s. r. o. Žaluzie s produktovým označením Panel S/84 jsou vyrobeny z hliníku tloušťky 0,7 mm, s polyesterovou povrchovou úpravou v barvě antracitově šedé. Kromě představené aplikace je možná i jejich „uzavřenější“ instalace s nižším sklonem lamel (30°) či zabudování ve funkci slunolamu. Navzájem se jednotlivé varianty liší pouze použitými zakládacími profily. Šířka lamel je 84 mm s maximální délkou šest metrů, hliníkové zakládací profily jsou limitovány čtyřmi metry.

Jak je vidět, i jednoduchá průmyslová stavba může mít neotřelý vzhled bez toho, že by bylo nutné sahat hluboko do kapsy nebo protahovat dobu výstavby. S hliníkovými lamelami navíc objekt získává bezúdržbový povrch s velmi dlouhou dobou životnosti.

Komerční sdělení

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email