Soutěž o Mistrovské dílo Cechu KPT: Zlaté české ručičky předvedly, co dovedou

17. 7. 2020

Jedním z nejdůležitějších cílů Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů ČR je zachovat řemeslo ve špičkové kvalitě. Cesty k naplnění vytčeného cíle jsou různé, ale tím pro veřejnost nejviditelnějším je soutěž řemeslníků. Proto ji cech pořádá už pěknou řádku let, během kterých prošla spoustou změn. Při nich hledala svou tvář tak dlouho, až našla současnou podobu, která jí opravdu sluší.

Festivalu kvalitního řemesla, kterým soutěž bezesporu je, se nyní může účastnit opravdu každý. Neomezuje se jen na členy cechu, ale je otevřená všem, kteří na střeše odvádějí kvalitní práci, a podílejí se tak na udržování řemeslných tradic. Soutěží se v klasických kategoriích souvisejících se střechou: Klempířská práce, Pokrývačská práce a Tesařská práce. Slavnostním vyvrcholením je pak předávání cen vítězům během Valné hromady, které se účastní jak všichni členové cechu, tak pozvaní hosté i zástupci médií.

Letos tuto třešničku na dortu bohužel zhatila koronavirová pandemie a s ní přijatá vládní opatření. Nekonala se ani Valná hromada, ani s ní spojený slavnostní ceremoniál. O diplomy však vítězové nepřijdou, budou jim dodatečně slavnostně předány na podzimní Technické konferenci Cechu KPT.

Protože však nezávislá odborná porota své resumé vydala v obvyklém termínu, a nejlepší díla jsou tak známa, pojďme si je představit. V souladu s pravidly soutěže není stanoveno pořadí, všechna vybraná díla byla specialisty v porotě ohodnocena jako výjimečná.

1. Mistrovské dílo v oboru klempíř za rok 2019

• Radnice Šumperk (obr. 1)

Realizační firma: H & B delta, s. r. o., Vsetín

• Rodinný dům Praha 4 (obr. 2)

Realizační firma: Stanislav Čečil – Klempířství Pokrývačství, Milovice

• Kostel sv. Václava Hulín (obr. 3)

Realizační firma: Stavitelství střechy, s. r. o., Hranice

• Rodinný dům Hlincova Hora (obr. 4)

Realizační firma: Střechy M & D, Kamenice nad Lipou

…ostatní přihlášená díla v kategorii Klempířská práce: FAS Maniny (obr. 5, 6) a Stevispol (obr. 7).

2. Mistrovská díla v oboru pokrývač za rok 2019:

• Hartigovský palác Praha 1 (obr. 8)

Realizační firma: FAS Maniny, s. r. o., Jinočany

• Skalní mlýn Buděcko (obr. 9)

Realizační firma: Klempířství a pokrývačství Daněk Lukáš, Ivanovice na Hané

…ostatní přihlášená díla v kategorii Pokrývačská práce: H & B Delta (obr. 10), Stavitelství střechy (obr. 11), Oldřich Held – Klempíři Praha (obr. 12) a Tesařství Čenda – Zdeněk Oravec (obr. 13).

3. Mistrovská díla v oboru tesař za rok 2019:

• Krov mlýna Vepřek (obr. 14)

Realizační firma: Fortna Stav, s. r. o., Praha

• Větrný mlýn německého typu v Borovnici (obr. 15)

Realizační firma: Střední škola řemeslná, Jaroměř + František Mikyška, Petrovice u Sedlčan

• Kostel sv. Martina ve Rtyni nad Bečvou (obr. 16)

Realizační firma: Střechy Schmid, Křešice u Litoměřic

• Mostek přes Divokou Orlici (obr. 17)

Realizační firma: Tesmen společnost, s. r. o., Olešnice

Zvláštní uznání v oboru tesař za rok 2019:

• Kostel Nejsvětější Trojice ve Valašském Meziříčí (obr. 18)

Realizační firma: Střední odborná škola Josefa Sousedíka, Vsetín

…ostatní přihlášená díla v kategorii Tesařská práce: Akademie řemesel Praha 4 (obr. 19), Tesařství Čenda – Zdeněk Oravec (obr. 20, 21) a Tesmen společnost (obr. 22).

„Na výsledcích za rok 2019 je vidět, že soutěž je vnímána odbornou veřejností jako opravdu prestižní,“ komentuje loňský ročník Jakub Nepraš, člen Představenstva Cechu KPT. „Porota obdržela 24 přihlášek a z přiložených fotografií jistě sami poznáte, že si nikdo nedovolil poslat jen průměrné dílo. Všichni soutěžící si proto zaslouží obdiv a poděkování za prosazování kvalitního řemesla.“

Je nanejvýš potěšitelné, že svá díla poslali i zástupci nejmladší generace – učňovské školy. A co víc, vůbec se s nimi v konkurenci starších kolegů neztratili. Výborné je i to, že přihlášky přišly z celé republiky, od firem z Krušných hor až po Beskydy. Teď nezbývá než doufat, že žádný virus nezkazí posunuté předávání cen a vítězné firmy i přes jarní peripetie dojdou zaslouženého uznání.

Nezapomeňte, že příště můžete být na jejich místech také vy! Stačí se do soutěže přihlásit… Proto – pokud už jste v tomto roce dělali nebo se chy­státe dělat výjimečnou střechu – foťte, foťte, foťte a pak pošlete přihlášku!

Termín uzávěrky vám v časopise Střechy-Fasády-Izolace na podzim ještě připomeneme a více se dozvíte i na webových stránkách Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů.

Článek původně vyšel v letním vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace, které si můžete objednat formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email