Soutěž STAVBA ROKU 2018 vyhlásila nominace na letošní titul

20. 9. 2018

Odborná porota se Sborem expertů představila počátkem září 15 nominovaných staveb na titul STAVBA ROKU 2018 v již 26. ročníku prestižní celorepublikové soutěže. Soutěž oceňuje kvalitu stavebního provedení, architektonického návrhu a uživatelský komfort.

Na www.stavbaroku.cz si může široká veřejnost prohlédnout 15 nominovaných staveb ze 42 přihlášených, které budou soutěžit o titul STAVBA ROKU 2018. Každý může do 25. září do 12 hodin dát svůj hlas stavbě a ta s největším počtem hlasů získá Cenu veřejnosti. Novinkou letošního ročníku je, že se o tuto cenu utkají všechny přihlášené objekty. Udělení pěti titulů a zvláštních cen STAVBA ROKU, ocenění soutěží ZAHRANIČNÍ STAVBA ROKU A URBANISTICKÝ PROJEKT ROKU proběhne dne 3. října 2018 v Betlémské kapli v Praze na slavnostním večeru Dnů stavitelství a architektury.

Doc. Ing. arch. Radomíra Sedláková, CSc., předsedkyně poroty, hodnotila letošní ročník takto: „Pokles veřejných zakázek se projevil i v soutěži a letos převládaly soukromé investice v nečekaně bohatém sortimentu – bydlení, kanceláře, sportovní či zdravotní stavby. Bydlení je převážně developerské s programovým důrazem na vyšší standard a poprvé i formou nájemního bydlení. Nepravidelnému územnímu zastoupení dominovala Praha a Středočeský kraj. Oproti předchozím letům došlo ke změně skladby soutěžících staveb podle funkce, zcela chyběly stavby dopravní. Letos soutěžilo 14 rekonstrukcí rozmanitého typu, historických objektů i novějších staveb, což je třetina z přihlášených děl. Deset z nich porota navštívila.“

Mezi přihláškami jsou kvalitativně zajímavá díla s rozdílným účelem využití. Do užšího výběru 15 nominovaných staveb se dostalo široké spektrum objektů:

Patří mezi ně ojedinělá vinařská stodola s chrámem vína, stříbřitá sportovní hala působící dojmem vzdálených světů, netradiční soubor rodinných domů, proměna výrobního objektu na hudební prostor, rekonstrukce nemocničního objektu v energeticky šetrném a ekologickém duchu, nově vzniklé náměstí uprostřed výrobního závodu s citem pro historické části, účelný a elegantní výrobní soubor budov podporující efektivitu provozu, rekonstruovaný městský palác, kancelářská budova s městotvorným řešením, rozsáhlá rekonstrukce vodních ploch, oprava technicky významné památkové konstrukce nádraží, novostavba zimního stadionu s účelovou jednoduchostí, dřevostavba domu integrovaná současně do obce i krajiny, městský obytný blok, nápaditě tvarovaná dřevostavba v golfovém resortu se stabilizační funkcí krajiny.

Všechny přihlášené stavby může veřejnost poprvé vidět v těchto dnech na veletrhu FOR ARCH v rámci putovní výstavy. Přehlídka soutěžních staveb se bude dále prezentovat v říjnu na Pražském Hradě v rámci Architecture Week, na slavnostním vyhlášení výsledků v Betlémské kapli a následovat budou další instituce a místa.

Zdroj: tisková zpráva Stavba roku 2018

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email