Stavebnictví očekává rok pozvolného růstu

12. 2. 2024

Podle generálního ředitele společnosti Wienerberger Kamila Jeřábka je výhled do roku 2024 pozitivnější než ten předchozí.

„K rozhýbání trhu je třeba zvýšit dostupnost financování vlastního bydlení. Zásadním milníkem pro rok 2024 bude jednoznačně vývoj výše úrokových sazeb. Průměrná úroková sazba u komerčních hypoték se dnes pohybuje nad pěti procenty. Prolomení této hranice, která by měla být pro obnovení stavebního trhu klíčová, vyhlížíme v polovině roku. Obecně budou ale sazby pod 4 % na konci roku úspěchem,” uvedl generální ředitel firmy, která již z trhu vnímá první pozitivní zprávy, vycházející z mírného růstu hypotečních úvěrů a zastavení propadu na stavebním trhu.

Prvním signálem o vyšší dostupnosti hypotečních úvěrů bylo prosincové snížení úrokové sazby ČNB o čtvrt procentního bodu. „Další snižování, věřím, bude následovat. Predikce poukazují na pozvolný pokles sazeb v průběhu celého roku. Data a průzkumy ukazují, že touha po bydlení nezmizela a soukromí investoři se rozhodli vyčkat na lepší podmínky financování. To dokazují i počty kalkulací značky Porotherm a Tondach, které během roku pozitivně rostly,” doplnil Kamil Jeřábek, který po letošním oživení stavebního trhu očekává zásadní rozhýbání výstavby do začátku roku 2025. Pro letošek firma počítá rovněž s opětovným spuštěním výroby po zimní odstávce ve všech svých závodech, a to postupně od poloviny února do konce března.

(red), foto: Wienerberger, s.r.o.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email