Střechy Comax: Ve Velvarech vyrábíme české krytiny s rodokmenem

8. 9. 2023

Pojem poctivá česká střešní krytina se v posledních letech trochu vytratil, avšak, jak říká klasik, časy se mění. V našem oboru to potvrzuje divize Střechy Comax, která pod záštitou mateřské firmy Metal Trade Comax vyrábí ve Velvarech moderní lehké hliníkové a pozinkované ocelové střešní krytiny s oficiálním puncem českého výrobku. Mimořádný důraz přitom klade na kvalitu vlastního lakování se širokou škálou povrchových úprav. Výrobní divize, která má 40 zaměstnanců a obrat kolem 650 milionů korun, nezadržitelně míří mezi přední tuzemské výrobce střešních krytin.

Více už řeknou naši průvodci po jejím výrobním, prodejním a skladovém zázemí, které jsme si mohli prohlédnout společně s ředitelem Karlem Fišerem, produktovým manažerem Pavlem Protivou a vedoucím výroby Pavlem Bartošem. „Když jsem do firmy před jedenácti lety nastoupil, měli jsme pouze malou podnikovou prodejnu se čtyřmi zaměstnanci. V rámci postupného budování pozice na trhu bylo klíčové rozhodnutí našeho majitele z roku 2014, kdy jsme investovali 40 milionů korun do nové výrobní a skladové haly. Počet zaměstnanců se následně zvýšil na dvacet a dál se rozvíjel náš strojní park i celkové zázemí, které jsme v roce 2018 rozšířili o dalších 2 tisíce m2 výrobních a skladových ploch,“ říká na úvod Karel Fišer s tím, že ročně ve Velvarech vyrobí a zákazníkům dodají až 10 tisíc tun hliníkových a pozinkovaných materiálů.

Hrdost na českou kvalitu

Přes tato čísla jsou Střechy Comax prozatím jednou z nejmenších divizí mateřské společnosti Metal Trade Comax, která je tradičním a aktuálně také jediným výrobcem kontinuálně lakovaného plechu v České republice. Při nepřetržité výrobě dokáže její linka ve Velvarech denně nalakovat 150 tun plechů. Pro bližší představu lze doplnit, že skupina Comax, která má celkem čtyři výrobní závody a bezmála 600 zaměstnanců, ročně prodá přes 220 tisíc tun výrobků do zhruba třiceti zemí světa. „S myšlenkou vyrábět střešní krytiny z námi lakovaného plechu jsme přišli před zhruba patnácti lety. Snažili jsme se zužitkovat výrobu polotovarů z naší mateřské společnosti. Dnes patříme mezi deset největších výrobců střešních krytin a daří se nám i navzdory poklesu zakázek ve stavebnictví. Přikládáme to kvalitě českého výrobku a zákaznickému servisu, jehož součástí jsou rychlé dodávky široké škály lakovaných materiálů včetně atypických výrobků. Vlastní lakovací linka, která se nachází poblíž našeho areálu, je nesporně jednou z velkých konkurenčních výhod,“ bere si slovo Pavel Protiva.

Krytiny značky Comax jsou od roku 2016 nositelem ochranné známky „Český výrobek“, která je snadno rozpoznatelná díky logu s typickým českým lvíčkem. „Jsme na to patřičně hrdí a vnímáme, že zákazníci na to slyší čím dál víc. Značkou Český výrobek dáváme najevo, že vyrábíme pouze kvalitu. Myslím si, že jsme obstáli jak v době covidu, kdy nebylo snadné zajistit dostatek materiálu ani udržet kvalitu slitin či zinkování, tak se držíme i v současné krizi, kdy investoři důkladně zvažují, co si za své peníze koupí. Řekl bych, že jsme se v posledních letech nastartovali opravdu výrazně. Pro letošek se chceme dostat mezi tři nejlepší české výrobce střešních krytin, co se týče stability, značky a kvality, kterou budeme více prezentovat také koncovým zákazníkům,“ navazuje produktový manažer…


Celý článek si můžete přečíst v zářijovém vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace, který lze objednat formou předplatného, případně v online verzi na Digiport.cz nebo Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email