Střechy-Fasády-Izolace 11-12/2020: Ani covid-19 nás nezastaví

2. 11. 2020

Vážení čtenáři, milí přátelé, i když už na jaře se předpovídalo, že přijde druhá vlna pandemie covidem-19, mnozí z nás očekávali, že nedorazí. Bohužel, máme ji tady a opět se nemůžeme osobně setkávat a jakákoliv komunikace je značně ztížena. Dobrá zpráva je, že život se v České a Slovenské republice zcela nezastavil a dokládá to i skutečnost, že vám opět představuji nové číslo časopisu STŘECHY-FASÁDY-IZOLACE.

Jeden z nejprestižnějších stavebních svátků u nás, Stavba roku 2020, se tentokrát kvůli nouzovému stavu nemohl konat v Betlémské kapli v Praze. Ovšem výsledky byly 15. října vyhlášeny a my vás s nimi v tomto vydání seznamujeme.

Nejiná je také situace na Slovensku, kde se mělo v listopadu konat Sympozium Strechy Bratislava. Bylo sice zrušeno, ale organizátoři z Cechu strechárov Slovenska (CSS) se nevzdali. Blíže o tom informuje na stránkách časopisu prof. Ing. Jozef Oláh, Čestný předseda CSS a předseda naší redakční rady.

V Brně proběhla v září už pošestnácté zajímavá mezinárodní konference pod názvem Zdravé domy. Více se dočtete v rozhovoru s jedním z organizátorů, Ing. Zdeňkem Vejpustkem.

Pokračujeme rovněž v představování regionálních přednostů Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů. Tentokrát se nám do hledáčku dostal Libor Urbánek z jižní Moravy, který je přesvědčen, že dobrý klempíř dokáže udělat téměř nemožné. Centrum stavitelského dědictví Plasy, o kterém už jsme na našich stránkách v minulosti informovali, oslavilo letos pět let trvání. Kolega Tomáš Svoboda se vydal prozkoumat, jak se jim vede a co nového chystají.

O tom, že předělávka ploché střechy na šikmou nemusí být žádná výhra, pojednává odborný článek prof. Ing. Jozefa Oláha a Ing. Jakuba Čurpeka, PhD., ze Stavební fakulty STU v Bratislavě.

Město Freiburg, ležící téměř u francouzských hranic, má přezdívku „laboratoř německé zelené architektury“. A právě tam se vydala na výzvědy delegace Centra pasivního domu z Brna, složená ze stavebních odborníků, městských zastupitelů a architektů. Byla to hodně inspirativní cesta. Do zajímavého experimentu se pustili stavaři v Košicích. Zabývá se vegetační střechou s biodiverzním potenciálem a podíleli se na něm odborníci ze Stavební fakulty Technické univerzity v Košicích a firma IZOLA Košice, s. r. o. Více se o tom dočtete na straně 25.

Rádi přinášíme také články o zajímavých lidech z oboru. Jedním z nich je klempíř Milan Čermák z Lomnice nad Popelkou, který má krédo „Nevzdávat se a vydržet“.

V tomto čísle se také dočtete o vyhodnocení několika soutěží. Začátkem září se konalo vyhodnocení 12. ročníku soutěže studentů a architektů do 33 let YOUNG ARCHITECT AWARD 2020 a výsledky si můžete rovněž přečíst na stránkách našeho časopisu. Život se kvůli koronaviru nezastavil ani na severní Moravě a ve Slezsku, kde letos vyhlašovali už 14. ročník soutěže Stavba Moravskoslezského kraje. Hlavní cena, Grand Prix, zamířila tentokrát do Opavy. Získala ji netradiční rekonstrukce objektu Müllerův dům a jeho zahrady. Ale zajímavých projektů bylo v tomto klání samozřejmě daleko víc.

Seriál o vesnických kostelích pokračuje představením jediného dřevěného kostela v Libereckém kraji. Ing. Antonín Parys navštívil kostel svatého Kryštofa ve stejnojmenném údolí. Stejný autor se zamýšlí rovněž nad stavem střechy klenotu českého státu, hradu Karlštejn.

O tom, že u nás máme krásné historické stavby, není třeba pochybovat. Jednou z nich je například zámek ve Slezských Rudolticích na Osoblažsku, ale také areál lázní Karlova Studánka, známý svou unikátní lázeňskou architekturou. Ostrava se může pochlubit zajímavou a opravdu netradiční fasádou. Mariusz Waras, profesor z Akademie umění ve Štětině, na ni namaloval technikou stencils velkoplošný obraz, nazvaný Skok. A působí velmi krásně, a navíc vyvolává pozitivní náladu.

Vážení čtenáři, milí přátelé, období, které právě prožíváme, není zrovna růžové a my všichni se musíme vyrovnávat s různými obtížemi. Ale s radostí zjišťuji, že kolem nás žije spousta šikovných, zručných a veselých lidí a funguje spousta zajímavých a úspěšných firem, o kterých lze s velkou chutí psát. A to je přece hodně skvělé zjištění.

Přeji nám všem hlavně zdraví a optimismus do dalších dnů.

Mgr. Anna Vidiševská, šéfredaktorka

Aktuální číslo i další vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace si můžete objednat formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email