Střešní elektrárny chtějí nejen domácnosti, ale i velké podniky

8. 4. 2020

Ambiciózní závazky v oblasti životního prostředí a ochrany klimatu si kladou jednotlivé státy či uskupení jako Evropská unie, ale také významní hráči z byznysu a průmyslu. V českých podmínkách to lze říci o některých výrobních podnicích, které jako jedno z možných řešení vnímají instalace fotovoltaických elektráren na rozsáhlé střešní plochy svých areálů.

Například průmyslový kolos, automobilka Škoda Auto, chce být v globálním měřítku do roku 2030 uhlíkově neutrální, a tak investuje i do střešních elektráren. V prosinci minulého roku uvedla ve svém indickém závodě v Púně do provozu instalaci, která je zřejmě největší svého druhu v Indii (viz obr.). Její součástí je takřka 26 tisíc fotovoltaických panelů, které na střešní ploše o rozloze 63 tisíc m2 ročně vyprodukují 12,2 milionů kWh energie.

Výrobní závod díky tomu pokryje až 15 % celkové spotřeby energie z obnovitelného zdroje a emise oxidu uhličitého sníží o 9 tisíc tun ročně. Podobný potenciál nabízejí i střechy českých továren, avšak zatím byl realizován pouze pilotní projekt o výkonu 500 kWp v Kosmonosech. Do budoucna se údajně připravuje využití střech na objektech centrálního závodu v Mladé Boleslavi. „Jakmile budeme realizovat fotovoltaiku v rámci českých závodů, budeme vás informovat,“ uvedla Kamila Biddle, tisková mluvčí tuzemských výrobních závodů škodovky.

O něco konkrétnější informace v tiskové zprávě vydal během února ocelářský gigant, Třinecké železárny, které se také chtějí zaměřit na výstavbu fotovoltaických elektráren. „Momentálně posuzujeme vybrané výrobní haly v areálu hutě pro instalaci fotovoltaických panelů pro čistou energii. Aktuálně nejdále je projekt solární elektrárny na nové výrobní hale odloučeného provozu Tažírny oceli ve Starém Městě,“ řekl Petr Matuszek, ředitel Energetiky Třinec.

Zmíněná střešní elektrárna by měla v ideálním případě vyrobit až 180 tisíc kWh energie pro napájení pomocných zařízení v areálu tažírny. Solární panely mají na střeše pokrýt 2 500 m2 plochy a v provozu mají být ještě v letošním roce s předpokládanou investicí do 5 milionů korun, z nichž část pokryje příslušný dotační program. Jak Třinecké železárny také sdělily, instalace fotovoltaických elektráren se připravují i pro některé dceřiné společnosti, které z třinecké oceli vyrábějí.

Foto: Škoda Auto

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email