Unikátní střechy: Seznamte se s konstrukcí pavilonu Z v Brně

12. 4. 2018

Na webu Střechařská mapa chceme čtenářům pravidelně představovat také unikátní střešní konstrukce z tuzemska i ze zahraničí. Mezi skvosty svojí konstrukcí i architekturou bezesporu patří kupole pavilonu Z na brněnském výstavišti.

Stavba, která v příštím roce oslaví jubilejních 60 let od svého dokončení, je odbornou veřejností často vnímána jako praktická učebnice stavitelství. Vždyť také stavebně-technický průzkum, který proběhl v letech 2013 až 2014, prokázal, že konstrukce i kupole pavilonu jsou v dobrém stavu a stačí je dál dobře udržovat, aby slavné Z mohlo sloužit dál sloužit výstavním a veletržním účelům.

V rámci technických řešení je zajímavé, že autoři si svůj záměr vyzkoušeli nejprve na stavbě pavilonu Y, a to včetně použití materiálů. Díky testu byla například plastová krytina střechy nahrazena hliníkem. Nyní ovšem střechu pavilonu nakonec přece jen kryje plastová fólie, která byla nainstalována během rekonstrukce v roce 2006.

Dále se na základě ústních svědectví traduje, že se světlík v nejvyšším místě konstrukce v závislosti na teplotě pohyboval během dne až o jeden metr. V 90. letech minulého století byla provedena repase nosné konstrukce tak, aby uvolněné třmenové spoje byly svařeny. Celá kupole také dostala nový nátěr. V loňském roce proběhl jednoduchý test pohybu kupole, který však prokázal pohyb v řádu maximálně několika centimetrů.

Jelikož byla po celém obvodu kupole navržena prosklená část, prosvětlovalo vnitřní prostor původně přirozené denní světlo. V současnosti je však prosvětlení zakryto neprůsvitnou tkaninou. A to proto, že veletrhy Brno zatemněním reagovaly na požadavky vystavovatelů, kteří si přejí pracovat v pavilonech s umělým osvětlením.

Technická data:

Rok dokončení stavby: 1959

Šířka pavilonu/kupole: 118/94 metrů

Výška střešní konstrukce: 42,4 metrů

Architekti: Ferdinand Lederer, Zdeněk Denk a Zdeněk Alexa

Užitná plocha: 24 136 m2 (největší výstavní pavilon v Československu)

Výrobce střešní konstrukce: Královopolská strojírna

Památková ochrana: status kulturní památky

 

Zdroj: bvv.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email