V Ostravě má do roku 2026 vyrůst nejvyšší budova Česka

25. 6. 2020

Pozemek v centru Ostravy, známý jako Slza, prodává město firmě, která na něm postaví obchodně administrativní centrum s hotelem a byty. Dosud nezastavěné území o rozloze téměř 8 300 m2 kupuje ostravská společnost RT Torax za 61,7 milionu korun. Prodej schválili ostravští zastupitelé ve středu 24. června.

O záměru prodat pozemky ve tvaru slzy rozhodlo město již v květnu 2019. Stanovena byla minimální nabídková kupní cena ve výši 37 milionů korun. Město požadovalo, aby měl objekt minimálně dvanáct nadzemních podlaží a byl v souladu s platným územním plánem a základními funkčními a prostorovými regulačními podmínkami z ledna 2019.

„Již od 80. let minulého století se mluví o tom, že by na pozemku Slzy měl vyrůst výškový objekt. Projekt Ostrava Tower toto beze zbytku naplňuje. Šedesátipatrová budova s výškou 238 metrů by se navíc stala nejvyšší stavbou v České republice. Vznik této ostravské dominanty zároveň doplní postupný rozvoj Nové Karoliny v moderní čtvrť s kvalitním bydlením a bohatou občanskou vybaveností. Postupná dostavba území, které ještě do roku 1986 bylo černouhelným dolem s koksovnou, architektonicky propojí historické jádro města na jedné a Dolní oblast Vítkovice na straně druhé,“ uvedl primátor Tomáš Macura.

Nabídky podali dva zájemci. Společnost RT Torax splnila podmínky a předložila atraktivní a neočekávané řešení. Investor bude na pozemku stavět obchodně administrativní centrum s dvěma věžemi – obytnou s 48 a administrativní s 60 podlažími.

V obytné věži budou byty, ve spodních patrech administrativní věže mají být kancelářské prostory a v horní části hotel s vyhlídkovou restaurací. V parteru potom komerční prostory a konferenční centrum. Součástí stavby budou společné podzemní garáže pro zhruba 700 aut. Převod pozemků je smluvně vázán na úhradu celé kupní ceny a také na vydání pravomocného stavebního povolení, o které musí firma požádat do prosince roku 2022. Objekt musí být postaven do května roku 2026. Město má na pozemky až do zkolaudování nového objektu předkupní právo.

„Odsouhlasení prodeje pozemku Slza ze strany statutárního města Ostravy chápeme jako podporu projektu, který bychom v této lokalitě chtěli realizovat, za což vedení města moc děkujeme. V nejbližší době nás čeká náročný geologický průzkum pozemku. Od jeho výsledků se bude odvíjet přesnější podoba připravovaného projektu. Naším záměrem je vybudovat zajímavě řešenou, funkční a inovativní stavbu nevšedního vzhledu, a přitom vysoké architektonické kvality. Bude se jednat o unikátní stavbu nejen pro samotnou Ostravu, ale i celé Česko,“ sdělil jednatel společnosti RT Torax a jeden z realizátorů projektu Tomáš Häring.

Zdroj: tisková zpráva magistrátu města Ostravy

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email