Vědci z ČVUT vyvíjejí flexibilní stavební systém pro bytové domy

29. 6. 2020

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT vyvíjí ve spolupráci s firmami RD Rýmařov a ŽPSV prefabrikovaný konstrukční systém pro výstavbu bytových domů nové generace. V rámci projektu v univerzitním areálu právě vzniká experimentální objekt TiCo, na němž proběhnou zkoušky v reálném měřítku.

Hlavním cílem je vytvořit flexibilní stavební systém pro výstavbu energeticky efektivních bytových domů, který bude synergicky využívat výhod lehkých nenosných konstrukcí na bázi dřeva a subtilních nosných konstrukcí na bázi vysokohodnotného betonu. Pokročilé výrobní technologie umožní maximální využití přesné prefabrikace.

Nosný konstrukční systém z vysokohodnotného betonu se bude vyznačovat vysokou únosností, dlouhou životností, požární odolností, výhodnými akustickými a tepelně akumulačními vlastnostmi. Konstrukce na bázi dřeva zajistí nízkou uhlíkovou stopu výroby, nižší hmotnost a vynikající tepelně-izolační vlastnosti obálky budovy.

V rámci UCEEB ČVUT nyní probíhá výstavba experimentálního objektu, který bude dvoupodlažní se třemi funkčními jednotkami. Otestují v něm například koordinaci a nároky na přesnost při skloubení dvou rozdílných prefabrikovaných systémů, prefabrikované koupelny a jádra z dřevěné konstrukce, akustické parametry konstrukcí nebo napojování fasádních panelů a jejich různá vzhledová provedení.

Více nejen o tomto projektu si budete moci přečíst v červencovém vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace, který vývoji a výzkumu v UCEEB ČVUT věnuje samostatnou reportáž.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email