Barevné opláštění budov

15. 4. 2019

Barevný svět fasád provází člověka odnepaměti. Stejně jako se móda mění (ale také se vrací), tak i barevná ztvárnění budov korespondují s aktuálním stavem civilizace i s úrovní technického poznání.

Mnozí z nás si ještě pamatují šedivé betonové plochy fasád panelových sídlišť. To máme naštěstí za sebou. V současnosti se klade velký důraz na rozmanitou barevnost fasád budov, až to někdy hraničí s výstředností. Nebudu zde popisovat fasádní systémy, kde je barva jednoduše namalována na povrch fasády a kde nejsou vidět žádné kotevní prvky. Mechanické upevnění se ale uplatní například u opláštění sendvičovými panely, anebo u různých kazetových systémů. Provětrávané fasády s obkladovými deskami je rovněž potřeba spolehlivě mechanicky upevnit.

Závitotvorné nerezové šrouby pro střešní sendvičové panely s lakovanou hlavou, podložkou a kalotou

Upevňovací prvky pro opláštění, či větrané fasády mohou být buď skryté, anebo viditelné. Skupina viditelných spojovacích prostředků nalézá nejen z ekonomického hlediska nejširší uplatnění na našich stavbách. Fasádními upevňovacími prvky mohou být buď šrouby, nebo nýty. Šrouby jsou vyrobeny buďto z povrchově chráněné uhlíkové oceli, anebo lépe z austenitické nerezové oceli kvality A2 (AISI 304). Není nerez jako nerez a například martenzitická nerezová ocel, která křehne při stálém zatížení, se pro kotvení fasádních prvků nedoporučuje.

Samovrtné nerezové šrouby pro upevnění bondových profilů

Pro barevné sladění viditelných hlav upevňovacích šroubů s barevnou fasádou se dříve hojně používaly plastové krytky. Tyto krytky se po montáži šroubů nasazovaly na šestihrannou hlavu šroubu. U nerezových A2 šroubů tato krytka vydržela na šroubu zhruba 5 let, kdy pak zejména působením UV záření zkřehla a z hlavy nerezového šroubu při působení mrazu odpadla. Pokud plastové barevné krytky zakrývaly hlavy uhlíkových šroubů, krytka odpadla již o něco dříve. Bylo to z důvodu zvýšené koroze hlavy uhlíkového šroubu, kdy se pod plastovou krytkou sráží voda (voda se sráží také pod krytkou nerezového šroubu) a koroze a mráz vykonají svou práci. Po odpadnutí krytky zůstala na fasádě více viditelná zkorodovaná hlava uhlíkového šroubu, anebo jasně stříbrná hlava nerezového šroubu. Zejména z těchto důvodů a při současném snížení ceny kvalitního lakování hlav šroubů, se přestaly také na našem stavebním trhu barevné plastové krytky používat.

Trendem jsou kvalitně nalakované barevné hlavy fasádních samovrtných šroubů a trhacích fasádních nýtů. Fasádní šrouby mají různé tvary hlav šroubů od nejrozšířenějších šestihranných hlav, přes čočkovité tvary až po speciální tvar hlavy „irius®“.

Upevňovací prvky použité ve fasádních systémech mohou být záměrně zvýrazněny, nebo ponechány diskrétně v pozadí. Samovrtné upevňovací prvky systému irius® nabízejí výrazně snazší montáž v kombinaci s mnohostranností designu.

Trhací fasádní nýty se skládají z těla a z trnu. Tělo fasádního nýtu musí trvale přenášet vysoké a dynamické zatížení ve střihu a současně výborně odolávat působení koroze. Proto je tělo nýtu vyrobeno z kvalitní slitiny hliníku a hořčíku AlMg5. Trn nýtu je vyroben z austenitické nerezové oceli kvality A2.

Firma SFS Group CZ provozuje novou rozšířenou lakovací linku v Jirnech. Používá se osvědčená, vysoce jakostní polyesterová prášková barva (fasádní kvalita Qualicoat s vysokou odolností proti UV záření). Prášek se nastříká na odmaštěný povrch hlavy šroubu či nýtu (vlastní pískováčka) a poté se ve vypalovací peci spéká. Práškové lakování vykazuje vyšší kvalitu a hlavně delší životnost barvy na hlavě šroubu či nýtu v porovnání s mokrým lakováním. U trhacích fasádních nýtů lakujeme pouze hlavu nýtu a až nakonec se do nýtu vkládá montážní trn, který nalakován není. Je to z důvodu bezproblémové montáže za pomoci nýtovacích přístrojů, jejichž náustky se tak neucpávají.

Práškovou barvou lze vytvořit mnohé barevné odstíny podle zadání v projektu. Náš sklad v Jirnech disponuje velkými zásobami komponent, což v kombinaci s vlastní lakovnou umožňuje dodat nalakované šrouby či nýty v krátkém dodacím termínu. Také expresní dodávky jsou na základě poptávek možné. Na lakovací lince SFS v Jirnech dokážeme nalakovat celý náš obsáhlý sortiment šroubů a trhacích nýtů.

Barva hlavy upevňovacího prvku může být přesně sladěna s barvou fasády. Vysoce kvalitní práškové barvení, úspěšně použité na milionech upevňovacích prvků, zaručuje stabilní a trvanlivé barevné sladění s obkladovými panely – svěží po letech, stejně jako první den.

Ing. Jaroslav Štok, SFS Group CZ
technický manažer divize Construction
telefon: 602 336 643
e-mail: Jaroslav.Stok@sfs.biz

Komerční sdělení

Na titulní fotografii článku jsou vyobrazeny fasádní trhací nýty řady AP se zvýšenou pevností ve střihu, včetně příslušenství pro montáž.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email