Nejslavnější fasádníci? Už 50 let je to trio Skopec, Prouza a Petrtýl

26. 4. 2019

Téma fasád se s úspěchem objevuje nejen na stránkách stavebních časopisů, ale má také velmi slavnou filmovou stopu. Věříme, že spousta našich čtenářů aspoň jednou v životě viděla legendární komedii Světáci, v níž trojice venkovských fasádníků nejen zvelebuje tvář Prahy, ale především chce obstát v luxusním podniku s názvem Diplomat Grill.

Role fasádníků Skopce, Prouzy a Petrtýla nezapomenutelným způsobem zahráli Jiří Sovák, Vlastimil Brodský a Jan Libíček. V komedii z roku 1969 je ovšem velmi zdatně doplňovalo trio „dam“ ve složení Jiřina Bohdalová, Jiřina Jirásková a Iva Janžurová. Děj filmu, v němž padne spousta nesmrtelných hlášek, je jistě všem dobře známý. My můžeme snad jen připomenout, že o stavební řemeslo v něm jde spíše okrajově a že montérky hlavních hrdinů jsou převážně čisté.

Nejslavnější fasádníci se více než mícháním malty a nahazováním omítek baví tím, jak se s pomocí kvalitních obleků a učitele etikety stát „světáky“ a proniknout do tajů pražského nočního života.  Stavební problematice se částečně věnuje třeba pasáž, kde kritizují dobové poměry na příkladu nedodání lešení kvůli „neschopnosti několika liknavých byrokratů, kteří se vymlouvají na to, že nemohli předpokládat, jakým tempem budou pracovat fasádníci od Velhartic“.

Chybějící lešení se nakonec ukáže jako rozhodující prvek i v samotném finále filmu, ve kterém je prakticky neustále ironizována společenská a politická realitu. Jelikož se natáčelo v roce 1968 ve zjitřené atmosféře po sovětské okupaci, provázely už vznik filmu potíže a režim jej záhy po uvedení na dlouhé roky zavřel do trezoru. Mimochodem, dům, jehož fasádu ve filmu „tři socialističtí lidé“ opravují, stojí na dnešním náměstí Franze Kafky.

Skopec: Ale nežvaň, prosím tě. Snad vím, co je to ten… rozhovor. Ten chlapec dole mi včera míchal tak řídkou
maltu, že mi neustále padala zpátky na lžíci.
Prouza: Jistěže! Ondynoj jsem si pomyslil: Co si člověk neudělá sám, stojí z… nestojí za nic.
Petrtýl: Ony by se mu vůbec měly zvednout mandle. Kolikrát jsem mu již říkal: Méně té vody, chlapče, méně té vody.

Článek původně vyšel v dubnovém čísle časopisu Střechy-Fasády-Izolace, který je k dostání formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Foto: archiv filmového studia Barrandov

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email