Časopis Střechy-Fasády-Izolace slaví pětadvacetiny!

5. 2. 2019

Odborný časopis Střechy-Fasády-Izolace, který je mediálním partnerem veletrhu Střechy Praha už od jeho prvního ročníku, oslaví ve dnech 7. až 9. února na výstavišti v Letňanech pětadvacet let od svého vzniku. Čtenářům a klientům se představí v hale 3, stánek číslo 349.

„Časopis Střechy-Fasády-Izolace byl první, který jsem začal vydávat, a pro mě zlomový. Je to moje srdeční záležitost,“ vrací se o čtvrtstoletí zpět Josef Bordovský, jednatel ostravského Nakladatelství Mise. Muži, který pracoval v tiskárně, byl redaktorem a vybudoval klempířskou a pokrývačskou firmu, se v roce 1994 zastesklo po novinařině. Neváhal a založil časopis Střechy-Fasády-Izolace, v něm zúročil vše, co se v životě naučil.

„Jsem pyšný na to, že ho vzaly za své významné osobnosti z oboru i tisíce odborníků napříč stavebnictvím. Myslím, že jen výjimečně najdete profesionála, který časopis nezná,“ konstatuje a dodává, že zvláštní poděkování patří docentu Zdeňku Kutnarovi, jenž časopis při vzniku výrazně podpořil, a všem členům redakční rady – vysoce uznávaným odborníkům reprezentujícím různé stavební obory. A samozřejmě také Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů České republiky, jehož je Josef Bordovský zakládajícím členem, a Cechu strechárov Slovenska, s nímž redakce úzce spolupracuje.

Veletrh Střechy Praha považuje Josef Bordovský za největší specializovaný veletrh pro střechaře. „Oceňuji na něm, že během celé své historie udržuje oborovou čistotu, a je každoroční opravdovou přehlídkou střechařských firem a novinek,“ komentuje kvality veletrhu Josef Bordovský. A připomíná jak fakt, že časopis je partnerem této akce od jejího prvního ročníku, tak to, že Nakladatelství Mise, které tento uznávaný titul vydává, je na trhu už 27 let…

„Vymyslet něco a začít to dělat, není složité. Máte plno nadšení a samozřejmě i nevědomosti, co všechno to obnáší. Mnohem složitější je udržet nový projekt při životě. To, že časopis vychází už čtvrt století, považuji za obrovský úspěch. Za tu dobu se samozřejmě všechno změnilo. Příprava do tisku i jeho samotná realizace jsou jednodušší, informací je mnohem víc. Náš život změnil internet a sociální sítě. Lidé přestávají číst, hledají jednoduchá řešení a zkratku. Tomu se musíme přizpůsobit a věřím, že to dokážeme. Mnohem horší je postavení podnikatelů a živnostníků vůči státu. Byrokracie je neskutečná a zbytečná. Malé firmy a živnostníci místo vymýšlení novinek a práce pro zákazníky vyplňují tabulky a třesou se při každém dopisu z finanční zprávy nebo jiné státní instituce. Přerozdělování financí formou dotací je demotivační a je návratem k socialismu. Stát nepodporuje řemeslníky, ale zbytečně rozbujelou státní správu,“ říká a raději se vrací k oblíbenému tématu střech: „Každá střecha je jiná. Šikmé střechy jsou více vidět, jsou korunou každé stavby, ploché střechy nejsou tak na očích, ale o to důležitější je jejich životnost. Podstatný je dobrý projekt, citlivost k materiálům a kvalitní řemeslná práce, která je nenahraditelná. Pro mě je nejkrásnější střecha ta, kde je vidět poctivé řemeslo, kvalitně a hezky zpracovaný detail. A je jedno, jestli je to střecha ze slámy nebo z fólie. Zvláštní úctu mám ke klempířskému řemeslu,“ zdůrazňuje Josef Bordovský, jehož jméno je dnes spojeno nejen s časopisem Střechy-Fasády-Izolace, ale také s dalšími úspěšnými tituly.

Například fandové karavanů znají časopis Camping, cars & caravans a jeho tištěné speciály a v ostravském regionu už zdomácněl měsíčník Program s 250tisícovým nákladem.

Autor: Lenka Gulašiová, šéfredaktorka časopisu Střechy-Fasády-Izolace

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email