Ceny Young Architect Award 2018

5. 11. 2018

Nejlepší práce jubilejního 10. ročníku soutěže studentů a architektů do 33 let byly oceněny v polovině září v Centru architektury a městského plánování CAMP. Z celkem 49 přihlášených studií na téma Architektonické dílo, které iniciuje společenský život a rozvoj místa, poslala porota do finále 12 prací. Vrcholem vyhlašování bylo udělení Titulu CEMEX Young Architect Award a prostor dostala také veřejnost v hlasování veřejnosti na webových stránkách soutěže.

Na slavnostním ceremoniálu byl také vyhlášen Architekt roku 2018, kterým se stal Petr Hájek. Čestné uznání za podporu architektury získala z rukou architekta a popularizátora architektury Adama Gebriana vydavatelka Dagmar Vernerová, která letos připravila již osmnáctou ročenku Česká architektura. Výjimečným počinem pak bylo gesto generálního partnera CEMEX Czech Republic, který vítězi titulu Dušanu Štefaničovi nabídl možnost navrhnout vlastní objekt pro obec Prachovice, který společnost CEMEX zrealizuje. Objekt – lavička, lampa, socha nebo cokoli jiného – by měl být vyroben z betonu či betonových směsí a stát se užitečným a estetickým doplněním veřejného prostranství obce.

„Soutěž představila dva zajímavé projekty, vítězný návrh kultivuje zdevastované město a snaží se iniciovat proces pozitivních změn a integraci různorodých obyvatel obce. Druhý iniciuje odvážným řešením samotné centrum města Prahy, a to návrhem studentského domu nad Václavským náměstím, přináší sem zpět život a vyšťavenému městu skrze proměnu parkovacího domu přináší čerstvý nádech i zamyšlení nad současnou architekturou a možností využívat stávající domy. Přináší tak možnost, jak pracovat se stávajícím soudobým řešením,“ shrnula výběr poroty její předsedkyně Marcela Steinbachová.

Soutěž mladých talentů Young Architect Award dává šanci studentům a začínajícím architektům do 33 let ukázat své nadání. Účelem je zapojit autory do tvorby kvalitního prostředí pro život, přiblížit architekturu široké veřejnosti a v neposlední řadě podpořit veřejnou diskusi o architektuře. Odborná porota hodnotila práce dle výběru tématu, kvality architektonického/urbanistického řešení, přínosu pro společenský život a rozvoj místa a originality práce.

Porota udělila ceny následujícím pracím:

– Titul CEMEX Young Architect Award 2018 získal MgA. Dušan Štefanič

Vítězný projekt iniciuje vize pozitivních změn ve zdevastovaném městě, a to jak návrhem veřejných prostranství, tak i návrhem komunitního centra se startovacími byty. Ideový projekt proměnit město skrze architekturu přináší obci vizi pro dlouhodobé změny, které umožní propojit různorodost obyvatel a integrovat je do společného života.

– Cenu architekta Josefa Hlávky získal Ing. arch. Martin Petřík (ČVUT Praha, Fakulta architektury) za Studentský dům Slovan

Dům jako iniciátor reálných změn v turisticky i dopravně zdevastované centrální části města. Zahušťování a oživování centra Prahy díky zrekonstruování parkovacího domu a náplň studentského domu je příkladná a inspirující, a to včetně kultivace přilehlých ploch. Projekt navazuje na odvážné přemostění burzy Karlem Pragrem a aktivuje současnými prostředky danou část města a tak naplňuje zadání soutěže. Věž kolejí vzbuzuje v tomto místě otázky a měla by předpokládat hlubší zamyšlení nad možností výškových budov v samém centru metropole. Současná nenoblesní architektura by městu pomohla se vzpamatovat z letargie a dodala by mu potřebnou energii. Práce s objektem stávajících garáží (využívání stávajících staveb více než jejich bourání) je smysluplná a příkladná, otevřenost domu k okolí působí jako iniciátor veřejného života.

– Cenu rektora ČVUT za školní práci získal Jiří Neuvirt (ČVUT Praha, Fakulta architektury) za projekt Františkovy lázně – Lázeňské předměstí

– Cenu rektora TUL za školní práci získala MgA. Alžběta Brůhová za Soutěž v Dobročovicích

– Cenu časopisu Moderní obec získala Ing. arch. Karolína Koubová (ČVUT Praha, Fakulta architektury) za projekt Cesty města – Tábor

Udělena byla i cena veřejnosti z hlasování na portále soutěže www.yaa.cz, kterou  si odnesla Ing. arch. Kristýna Blažíčková (ČVUT Praha, Fakulta architektury) za projekt Dům na konci cesty.

Odborná porota pracovala pod vedením předsedkyně poroty Marcely Steinbachové (KRUH) ve složení: Jan Šépka (ŠÉPKA ARCHITEKTI), Jitka Ressová (Ellement architect), Jan Hájek (Atelier M1 architekti) a Josef Pechar (Nadace „Nadání J., M. a Z. Hlávkových“).

Putovní výstava soutěžních prací začala na veletrhu For Arch v Praze a postupně navštíví i další místa v rámci České republiky.

Časopis Střechy-Fasády-Izolace je mediálním partnerem akce.

Více informací: www.yaa.cz

Komerční sdělení

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email