Čepovací frézka Mafell ZAF 250 Vario

6. 12. 2021

Druhým výrobkem, který si v rámci našeho seriálu o produktech německé firmy Mafell představíme, je čepovací frézka s označením ZAF 250 Vario.

Jedná se o stacionární stroj pro výrobu různých čepů a plátů. Jako největší stroj v nabídce společnosti Mafell je určený hlavně pro velké tesařské provozy. Skládá se ze dvou spojených částí, přičemž první je frézovací část, která je umístěna na masivním ocelovém rámu zajišťujícím dobrou stabilitu a tuhost stroje. Ta je kompletně uzavřena laminátovým krytem, na boku je pak osazeno ovládací centrum. Druhou část tvoří stůl stroje s měřicím pravítkem a dorazem pro výrobu prvků stejné délky.

Délkový doraz.

Z důvodu úspory místa se při výrobě šikmých opracování nenatáčí materiál vůči frézovací hlavě, ale naopak se celá zakrytovaná frézovací část natáčí vůči obráběnému materiálu položenému na fixním stole. Správného nastavení úhlu v rozmezí 0–60° lze docílit díky přehledné stupnici a aretačnímu šroubu. Rozměry čepu i plátu se nastaví pomocí systému horizontálních a vertikálních dorazů, správné hodnoty lze vypočítat z nápovědy na přehledném obrázku umístněném na vnitřní části laminátového krytu. Obráběný materiál se položí na stůl k bočnímu dorazu a zafixuje se šroubovým upínákem. Správná délka vysunutí dřeva je pak kontrolovatelná díky zobrazení laserového paprsku.

Detail frézovací hlavy s osazeným prstencem a řeznými destičkami.

Frézovací hlava se skládá ze dvou částí. První je hlavní válcová frézka průměru 100 mm, na které je navlečený druhý frézovací prstenec průměru 165 mm, zajišťující v případě výroby čepů i ofrézování čelní hrany a sražení hrany čepu v rámci jedné operace. V tomto případě je maximální délka čepu 70 mm. Při výrobě delších plátů nebo čepů se tento prstenec sejme. Maximální vyrobitelná délka plátu je zhruba 55 cm. Oba frézovací válce jsou osazeny řeznými vyměnitelnými destičkami.

Ovládací pult.

Frézování se spouští na ovládacím panelu, kde nalezneme přepínač pro volbu výroby čepu, plátu, manuální frézování i ustavení frézy. Pro ruční nastavení lze ovládat i posun ve směru X a Z souřadnic. Stisknutím zeleného tlačítka se spustí automatické opracování jako například výroba čepu, kdy frézovací hlava objede obrobek kolem dokola. Rychlost posuvu lze manuálně upravovat potenciometrem i v průběhu frézování. Celý frézovací prostor je možné odsávat napojením dvou průduchů na centrální odsávání.

Čepovací frézka Mafell ZAF 250 Vario je k dispozici ve školicím centru Mafell Tábor, kde si stroj můžete nechat předvést a vyzkoušet.

Frézovací hlava a laserový paprsek.

Základní parametry stroje:
Max. rozměr dřeva (Š x V) kolmé frézování: 500 x 250 mm
Max. rozměr dřeva (Š x V) frézování při 60°: 220 x 250 mm
Délka stolu se stupnicí: 3 000 mm
Zabraná pracovní plocha: 1,5 x 4 m
Otáčky na prázdno: 6 670 1/min
Jmenovitý příkon: 6 000 W
Hmotnost: 392,1 kg
Třífázový motor: 400 V/50 Hz

Instruktážní video:


Článek Jiřího Bartoše původně vyšel v listopadovém čísle časopisu Střechy-Fasády-Izolace, které je k objednání formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email