Drážkovací frézka Mafell NFU 50

20. 5. 2022

V roce 2020 byla na veletrhu ve Stuttgartu poprvé jako žhavá novinka v portfoliu Mafell představena drážkovací frézka s označením NFU 50. Zájem o nový stroj byl tak velký, že se během veletrhu vyprodala plánovaná výrobní kapacita na celý následující rok. Nyní, dva roky po jejím uvedení, se už konečně daří velký zájem řemeslníků uspokojovat plynuleji, a tak jsme se rozhodli i k tomuto stroji přinést základní informace.

Stroj NFU 50 vychází z konstrukční platformy kapovací pily K85 Ec, se kterou má shodný výkonný motor 2 600 W. Místo kotouče je zde ale osazena frézovací hlava šíře 60 mm a z toho důvodu i upraveno provedení zakrytování obráběcího nástroje. Odklopení krytu se ovládá tak, jak je u Mafellu zvykem, tedy páčkou umístněnou u úchopu pro levou ruku. Je tak kdykoliv k dispozici a palcem levé ruky lze otevření provést. Výšku frézovacího nástroje lze měnit pomocí páčky s aretací. Pro odečet správné hodnoty výšky, kterou je možné měnit i do záporné hodnoty, jsou na stroji připraveny dvě stupnice hloubky – pro práci na liště a bez lišty.

Nejčastěji používanou hloubku lze přímo předpřipravit pomocí dorazového kolíku, a tak po přecvaknutí dorazu lze přímo nastavit stále shodnou hloubku bez potřeby koukat na stupnici. Odklopením dorazu lze zase využívat další potřebná nastavení hloubky. Samozřejmostí je i možnost naklopení až do úhlu 45°. Vzhledem k tomu, že při frézování vzniká velké množství odpadního materiálu, je odsávací část vybavena hubicí s průměrem 58 mm pro použití větších odsávacích hadic. Součástí dodávky stroje je dále paralelní doraz i ukazatel pozice druhé strany frézovacího válce, který je libovolně polohovatelný.

Celý stroj je pak osazen na kapovací liště typu L, která umožňuje nastavení úhlu od -60° do +50°, lze samozřejmě použít i běžné vodicí lišty typu F, případně tesařskou vodicí lištu. Čtyřstranné vyměnitelné řezné destičky lze po vyčerpání všech řezných stran zakoupit jako náhradní díl. Jako volitelné příslušenství je v nabídce nastavitelná drážkovací fréza průměru 160 mm s možností nastavení šířky drážkování od 22 do 40 mm. Pro její výměnu je tak jako obvykle potřeba stlačit na boku vypínače tlačítko a překlopit páčku – tím dojde k zablokování možnosti sepnout vypínač. Z důvodu bezpečnosti je dále stroj vybaven hydraulickou brzdou, která nástroj zastaví do 3 sekund, na otáčející se nástroj navíc ještě upozorňuje blikající LED dioda.

Souhrnně řečeno, jedná se o velmi universální stroj, který lze využít jak na klasické čepy sloupů a pásky, tak i například na pláty, výrobu sedel, drážek a zafrézování.

Základní parametry stroje Mafell NFU 50:
Jmenovitý příkon: 2 300 W
Hloubka frézování: 0 – 50 mm
Rozsah naklopení: 0 – 45°
Otáčky na prázdno: 5 900/min
Hmotnost: 9,4 kg
Rozměry (š x d x v) s vodicím zařízením 370: 370 x 810 x 280 mm
Délka frézování s vodicím zařízením 370: 370 mm

Video prezentace Mafell NFU 50:


Článek Jiřího Bartoše původně vyšel v květnovém čísle časopisu Střechy-Fasády-Izolace, které je k objednání formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email