Nové AKU vrtačky Mafell

25. 4. 2022

Dalšími výrobky, které si v rámci našeho seriálu o produktech německé firmy Mafell představíme, jsou čerstvé novinky v nabídce – AKU vrtačky A12, A18 a ASB18.

V březnu proběhl na letňanském výstavišti veletrh Střechy Praha, kde byly v celosvětové premiéře představeny nové akumulátorové vrtačky Mafell A12, A18 a příklepová ASB18. Jejich inovativnost a řada nových funkcí přispěly k tomu, že tento produkt získal hlavní cenu veletrhu Zlatou tašku 2022.

Všechny tři varianty jsou vytvořeny v rámci nového konceptu „Mafell ERGO BALANCE“, který se vyznačuje několika znamenitými vylepšeními. V prvé řadě jde o optimalizaci těžiště a vyvážení stroje v ruce v případě osazení jakékoliv velikosti baterie. Tím se snižuje zatížení zápěstí a předloktí a únava rukou při dlouhém nasazení. Pro optimální úchyt je nově ergonomicky vytvarovaná rukojeť potažená kvalitním měkkým gripem. Stejně tak je optimalizována i poloha spínače pro vytvoření ideálního středového tlaku při stlačení. Osvitové LED diody pak zajišťují osvětlení pracovního prostoru bez nepříjemných stínů.

Zajímavou vychytávkou je osazení dvou libel na těle přístroje – ta na horní části je určena pro kontrolu svislosti stroje při vodorovném vrtání, druhá osazená na zadním čele stroje je určena pro kontrolu svislosti vrtání. Na část u baterie je možné do magnetických drážek oboustranně umístit náhradní bity, u větší verze A18 a ASB18 je možné osadit až 4 kusy.

Nejmenší z řady AKU vrtaček má označení A12 a je nástupcem původní verze s označením A10, která byla doposud v prodeji jako nejmenší varianta a bude po doprodání z nabídky vyřazena. Tato nová verze je již bezuhlíková. Maximální krouticí moment je 18/45 Nm, nastavit lze 20+1 stupňů krouticího momentu. Hmotnost i s baterií je 1 kg, což dělá z tohoto stroje velmi univerzálního a lehkého pomocníka.

Větší verze A18 nebo příklepová ASB18 jsou také značně vylepšeny. Vedle shodných, již výše uvedených, bodů je zde velkou změnou navýšení krouticího momentu na 65/130 Nm! Oproti starší verzi jde o navýšení o 50 %, přičemž výkon lze ještě ztrojnásobit použitím momentového násobiče až na úctyhodných 390 Nm! Takováto síla už může způsobit poranění ruky, pokud se třeba šroub zasekne – na to ale Mafell také myslel, a tak jsou vyšší verze vybaveny elektronickým hlídáním zpětného rázu. Jakmile dojde k takovémuto pohybu, elektronika okamžitě vypne motor.

Krčky těchto strojů jsou v průměru 43 mm, což zajišťuje i možnost uchycení v běžných vrtacích stojanech. Nastavení momentu má 10+1 polohu, je tam zahrnuta i impulzní funkce pro vrtání do hladkých materiálů nebo povolování zaseknutých šroubů. Hmotnost strojů je 1,8 respektive 1,9 kg u příklepové verze. AKU baterie jsou pak v systému CAS (Cordless Aliance System), takže jsou kompatibilní pro použití i v jiných strojích dalších výrobců sdružených v této alianci. Jako novinka mezi příslušenstvím byl zařazen také nový excentrický držák bitů.

Produktový leták s detailním popisem a porovnáním parametrů je k dispozici zde:


Článek Jiřího Bartoše původně vyšel v dubnovém čísle časopisu Střechy-Fasády-Izolace, které je k objednání formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email