Dřevěné školy, školky, zbrojnice? Veřejné stavby mají jít příkladem

13. 9. 2023

S cílem rozšířit povědomí o dřevostavbách také mezi investory z veřejného sektoru posílil v loňském roce tým Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) Ing. Libor Hrubý. Z pozice konzultanta staveb ve veřejném sektoru již absolvoval bezmála stovku odborných setkání se zástupci měst a obcí, kterým dokáže zodpovědět všechny zásadní otázky a zároveň pomoci se všemi procesy od vypracování studie a projektu až po získání dotace a úspěšnou realizaci.

Zatímco v segmentu rodinných domů mají dřevostavby na českém trhu dlouhodobě zhruba 15% podíl, ve veřejném sektoru je to zatím jen přibližně 5 %. „I na tomto faktu je vidět, že dřevostavby mají ve veřejné výstavbě obrovský potenciál. To je ostatně jeden z důvodů, které mě do asociace přivedly. Dřevo mě navíc oslovuje jako materiál, který v každém směru splňuje stále častěji skloňované slovo obnovitelnost. Vyniká však nejen tím, že se samo obnovuje, ale má také skvělé technické a designové vlastnosti. Věřím, že většina lidí dnes vnímá dřevo pozitivně, protože je to příjemný materiál, který se může prosadit i ve stavbách, jako jsou školky, školy či obecní úřady,“ říká na úvod odborník, který se dříve zabýval pasivními domy a energetickými úsporami.

Na jaké hlavní cíle se jako konzultant staveb ve veřejném sektoru soustředíte?
V jednoduchosti řečeno, mým cílem je rozšiřování povědomí o dřevostavbách ve veřejném sektoru. Jsou v tom zahrnuty osobní schůzky se starosty či konference v krajích, kterých letos bude celkem šest. Čtyři už máme za sebou a další dvě chystáme v Jihomoravském a Olomouckém kraji. Dále to jsou nejrůznější informační brožury nebo články. Primárně se ale soustředím na osobní konzultace se zástupci měst a obcí, se kterými se bavíme o jejich investičních záměrech. V rámci asociace jim dokážeme pomoci s projektovou dokumentací, technickým dozorem, získáním dotací a samozřejmě také s realizací. Podle jejich konkrétního záměru jsme schopni jim ukázat výhody dřevostaveb včetně příkladů z praxe, můžeme také oslovit širší zastupitelstvo nebo připravit prezentaci pro občany tak, aby byli u projektu již od první studie a vzali jej za svůj. Jako ideální stav vnímám, když všichni díky našim konzultacím cítí, že dřevostavba je pro ně skutečně výhodou. Také nás těší, když se s námi starostové chtějí podělit o reference a sdílejí vlastní zkušenosti třeba formou exkurzí, na kterých otevřeně řeknou ostatním, čím si prošli a co se jim osvědčilo. Osvěta tedy rozhodně není jenom na nás, kteří jsme pro dřevostavby zapálení.

Které příklady z praxe vám pomáhají oslovovat nové investory z měst a obcí?
Z posledních let máme několik příkladů školek a škol, které byly postaveny jako dřevostavby. Právě na těchto objektech, jejichž kapacita je v republice nedostatečná, se možná nejlépe ukazuje potřeba moderní veřejné výstavby. Každý rodič chce pro děti zdravé a ekologické prostředí, obce zároveň požadují rychlou výstavbu, nejlépe tak, aby realizace proběhla během letních prázdnin a aby splnily dané dotační podmínky. To vše dřevostavby umožňují. Kromě školek vznikají také první hasičské zbrojnice, které můžeme brát jako argument na často zmiňovanou požární ochranu. Jen letos by u nás měly být dokončeny další dvě až tři hasičské zbrojnice ze dřeva. Často ukazujeme také různé rekonstrukce, nástavby nebo přístavby, které opět jako nesporná výhoda spojuje rychlosti výstavby. Například přístavba obecního úřadu se může realizovat během několika dnů, bez nebezpečí zatečení do stavby či bez mokrých procesů, což v jiném stavebním systému prakticky není možné…


Celý rozhovor si můžete přečíst v zářijovém vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace, který lze objednat formou předplatného, případně v online verzi na Digiport.cz nebo Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email