Jsme aktivní součástí oboru střech

14. 2. 2024

Ještě pořád stojíme na prahu nového roku 2024 a vyhlížíme, co nám přinese. Nejinak je tomu v Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů ČR. Vykročení v opravdu velkém stylu už má cech za sebou, po mnoha letech byly totiž zprovozněny zcela nové webové stránky www.cech-kpt.cz. Jsou moderní, přehledné a poskytují mnoho užitečných informací profesionálům i laické veřejnosti. Co dalšího čeká cech v roce 2024? O tom hovoří cechmistr Ivan Dvořák.

Tím nejdůležitějším z mého pohledu je, že Cech KPT ČR v letošním roce určitě rozšíří členskou základnu. První jednání už máme za sebou. Rozšíření se bude týkat jak řadových členů, tak spolupracujících privilegovaných členů. Je potěšující, že význam naší organizace stoupá, takže firmy nás samy oslovují se žádostí stát se privilegovanými členy.

V této souvislosti bych rád připomenul společnost Wienerberger, která je naším zlatým privilegovaným členem. A není to dáno jen výší finančního příspěvku, ale i tím, jak je naše spolupráce široká a dlouholetá. Například máme díky Tondachu z koncernu Wienerberger k dispozici perfektní školicí středisko v jeho závodě v Jirčanech (eXperience centrum) a dokonce ho můžeme využívat k vlastním školením bez vazby na Tondach. Spolupracujeme také v rámci soutěže Tondach Pálená střecha, kde je naším společným cílem ukázat veřejnosti opravdu špičkové řemeslo. Tato soutěž se koná pravidelně už dlouhá léta, ale díky účasti členů cechu v porotě získala na opravdové vážnosti a odbornosti.

Soutěže obecně jsou platformou, která řemeslo a práci na střechách výborně zviditelňuje. Proto se v roce 2024 cech bude opět aktivně podílet na organizaci učňovských soutěží a uspořádáme také tradiční fotosoutěž o Mistrovské dílo, která je otevřená všem řemeslníkům, nejen členům cechu.

Ke známým a vysoce hodnoceným aktivitám cechu patří vydávání odborných publikací. I v této oblasti budeme v roce 2024 aktivní. Konečně by měla být dokončena Pravidla pro provádění tesařských prací, na kterých už nějaký rok pracujeme. Jejich příprava bohužel neběžela stejně plynule jako u klempířiny, protože nebylo na co navazovat. Všechno bylo nutné vytvořit od základu. Zato u Pravidel pro pokrývání plochých střech, na kterých letos začneme pracovat, by situace měla být jednodušší. Půjde totiž o modernizaci a aktualizaci dřívější publikace.

Udržet a zkvalitňovat řemeslo má velký význam, tomu věřím a snažím se pro to celý život dělat maximum. Navzdory tomu, že práce v cechu je na dobrovolnické bázi, na úkor rodiny, vlastní firmy i peněženky. Asi proto je někdy hodně složité někoho přinutit k činnosti, naštěstí se to daří. Díky tomu mohl cech za poslední dobu zrealizovat hodně aktivit, ať už to bylo vytvoření nového praporu nebo vydání dalších odborných publikací. Cech klempířů, pokrývačů a tesařů ČR se zkrátka zviditelňuje a jeho členům to přináší plusové body.

Pro ty, kteří členy cechu ještě nejsou, a rádi by cech poznali blíže, mám vzkaz: Přijďte se podívat na veletrh Střechy-Solar-Řemeslo (dříve Střechy Praha), kde vás rádi uvítáme v naší rozsáhlé expozici. Veletrh se koná ve dnech 15. – 17. 2. 2024 na výstavišti PVA Expo v pražských Letňanech.

Ing. Alena Georgiadisová

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email