Dřevostavby v Česku opět lámou rekordy

13. 6. 2019

Celkově se v roce 2018 v Česku postavilo 18 287 rodinných domů, z toho 2 945 dřevostaveb. Procento rodinných domů – dřevostaveb se tedy vyšplhalo již na 16,1 %.

„Což je například oproti roku 2008, kdy se postavilo pouze 1 008 rodinných domů dřevostaveb a jejich procento výstavby bylo 5,3 %, velmi pěkný nárůst,“ uvedla Lenka Trandová, ředitelka Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD), která na svém webu v minulých dnech zveřejnila i přehlednou infografiku.

Tabulka přehledu dokončených rodinných domů a dřevostaveb od roku 2000.

Tabulka přehledu dokončených rodinných domů a dřevostaveb od roku 2000
Zdroj: ČSÚ a ADMD


Zdroj: ČSÚ a ADMD

Největší procento výstavby dřevostaveb (44 %) tvoří takzvaný lehký rámový skelet (panelová montáž), což jsou ve výrobní hale montované celostěnové sendvičové panely, které se celé přivezou na stavbu.

„Díky této technologii se velice zrychluje proces výstavby domu. Na druhém místě (se 40 %) je sendvičová konstrukce realizovaná staveništní montáží,“ doplnila Lenka Trandová. Dřevostavby postavené technologií lehkého rámového skeletu mají oproti dalším výhodám dřevostaveb ještě malou tloušťku stěn, která v běžném rodinném domě může ušetřit přibližně 2m2 obytné plochy.

Graf výstavby dřevostaveb v roce 2018 – dle zvolené technologie


Zdroj: ČSÚ a ADMD

V roce 2013 se v Česku zavedly povinné průkazy energetické náročnosti budov (PENB). Jak ukazuje následující graf, 62 % domů se dnes staví v klasifikaci velmi úsporné budovy. To znamená, že energetická náročnost budovy je v rozpětí 51–97 kWh na 1 m2 za rok.


Zdroj: ČSÚ a ADMD

Jak vypadá průměrný dům, který se staví v Česku? Podle statistiky je to dům s dispozicí 4+1, tedy 4 pokoje a kuchyně, stojí 3,4 milionu korun, jeho obytná plocha je 91 m2 a stojí ve Středočeském kraji.

„Věřím, že trend růstu postavených dřevostaveb a jejich podílu na trhu nejen rodinných domů bude v ČR pokračovat. Během několika let by se u nás podíl dřevostaveb v oblasti rodinných domů mohl zvýšit na úroveň Německa nebo Švýcarska, které mají podíl  kolem 20 % na trhu rodinných domů,“ dodala ředitelka ADMD.

Zdroj: zpráva Asociace dodavatelů montovaných domů

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email