Dřevostaveb v Česku dál přibývá, rok 2017 byl rekordní

22. 6. 2018

Z posledních statistik vyplývá, že české stavebnictví jako celek v roce 2017 meziročně vzrostlo o 3,3 %. Obdobného výsledku bylo dosaženo i v oblasti výstavby rodinných domů. V roce 2017 jich bylo dokončeno celkem 14 548, což bylo meziročně o 533 domů, resp. o 3,8 % více než v roce 2016.

„Pro obor dřevostaveb je potěšující to, že výstavba rodinných domů s nosnou konstrukcí na bázi dřeva zaznamenala meziroční růst 7,25 %, zatímco u domů postavených z tradičních materiálů, jako jsou cihly, tvárnice a cihelné bloky, byl zaznamenán meziroční nárůst kolem tří procent,“ uvedl předseda Asociace dodavatelů montovaných domů Vratislav Blaha.

O vývoji oboru dřevostaveb nejlépe vypovídá delší časové srovnání. Zatímco v roce 1999 bylo v Česku dokončeno pouze 92 rodinných domů na bázi dřeva, v roce 2017 jich bylo již rekordních 2 159. To znamená, že podíl dřevostaveb z celkového počtu dokončených rodinných domů dosahuje již téměř 15 % a neustále meziročně kontinuálně roste. Nejvíce dřevěných domů, celkem 1 075, bylo postaveno technologií lehkého rámového skeletu.

„To svědčí o tom, že s růstem poptávky po dřevostavbách rostou i výrobní kapacity větších výrobců, kteří realizují svou produkci v krytých halách bez negativních povětrnostních vlivů, kde také dosahují kromě výborné kvality i lepší efektivitu práce a vyšší produktivitu výroby,“ doplnil Blaha, podle kterého roste také počet domů realizovaných tzv. staveništní montáží, což zase svědčí o růstu počtu menších stavebních nebo tesařských firem, které s dřevostavbami teprve začínají.

Odborníci také očekávají, že trend růstu postavených dřevostaveb a jejich podílu na trhu rodinných domů v Česku bude pokračovat a během několika let se zvýší na úroveň Německa nebo Švýcarska, kde činí zhruba 20 % podílu na trhu rodinných domů.

Do budoucna se dá i v českých podmínkách předpokládat rozvoj výstavby dalších objektů ze dřeva, jako jsou vícepodlažní bytové domy, administrativní budovy, penziony, hotely či stavby občanské vybavenosti.

Zdroj: Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD)

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email