DRN – zelený dům s inspirací

18. 3. 2020

Přiznám se, že když jsem viděla DRN poprvé, měla jsem rozpačitý dojem. Připadal mi příliš „fousatý“. Ale zaujalo mě právě to, že je uprostřed historické Prahy zelený. Má zelenou střechu, ale i zajímavou zelenou fasádu.

Začala jsem se o to více zajímat, přečetla jsem si snad vše, co o něm bylo napsáno, podívala se na všechny možné rozhovory a doslova mi učaroval.

A nejen mně. DRN získal v roce 2019 v kategorii novostavba a rekonstrukce titul Stavba roku 2019. Porota ocenila zajímavé propojení nového a starého do jednoho celku. Dům tvoří nároží ulic Národní a Mikulandské, a vyplnil tak proluku mezi palácem Dunaj z roku 1930 a barokním Schönkirchovským palácem. Zaujme skleněnou fasádou, která je zdobena jemnými kovovými pruty a zajímavě odráží jako zrcadlo okolní budovy a nebe. Ve vyšších patrech novou administrativní budovu lemují dřevěné ochozy, které jsou osázeny zelení. To vytváří zajímavý dojem při pohledu nejen z ulice, ale také z interiérů. Zvlášť efektní jsou na jaře barevné záhony tulipánů, které i v patrech evokují pocit příjemné svěží zahrady. Dojem zelených ochozů Ing. arch. Stanislav Fiala dodržel i z pohledu vnitřního nádvoří.

První dvě nadzemní podlaží nabízejí obchodní prostor, ve čtyřech podzemních podlažích jsou garáže a hlavní technologie. V horních patrech jsou kanceláře, na střeše je pečlivě udržovaná zahrada.

Relaxační hala pod širým nebem

„Slouží lidem, jako by jim sloužila zahrada před domem. V centru Prahy ji ale každý dům zrovna mít nemůže. Dá se tam přemýšlet a třeba i pracovat s otevřeným notebookem,“ řekl nám autor celého projektu, architekt Stanislav Fiala. Přístup na zahradu mají podle jeho slov všichni členové společenství DRN a díky připravované venkovní kuchyni, která už je několik let skoro hotová, tam bude možné pozvat i skupinky lidí, které si tam objednají akci. „Je to tedy taková venkovní ‚hala pod širým nebem‘, která obohacuje funkci celého domu,“ uvedl Ing. arch. Fiala, kterého zároveň těší, že se zahrada stala magnetem, o který projevují dost často zájem různé skupiny lidí a žádají s různorodými zájmy o exkurzi.

Celý článek šéfredaktorky Anny Vidiševské si můžete přečíst v březnovém vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace. K objednání je formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email