Zámek v Čechách pod Kosířem prošel příkladnou obnovou střech i krovů

31. 1. 2020

V letech 2018 a 2019 prošly střechy všech pěti křídel zámku v Čechách pod Kosířem celkovou obnovou, která je i odborníky na památkovou péči považována za výjimečný počin, neboť se již od fáze předprojektové přípravy vymykala běžným standardům.

Památce se díky tomu vrátila podoba břidlicových střech z doby zásadní přestavby zámku ve druhé čtvrtině 19. století, obnova však zcela respektovala i veškeré dochované hodnoty cenných krovů a zohlednila nejnovější postupy při opravách těchto historických stavebních konstrukcí.

Zámecký areál v Čechách pod Kosířem se v předchozích letech postupně dočkal otevření nových výstavních prostorů a prohlídkového okruhu. Další neméně podstatná, avšak ne tolik k prezentaci vděčná etapa obnovy byla zahájena v roce 2018 a týkala se právě střech všech zámeckých křídel. Výjimečnost tkví ve zvoleném, ne příliš obvyklém přístupu investora, kterým je Olomoucký kraj, projektantů a realizační firmy k celé akci.

„Jde o jeden z mála příkladů, kdy se postupovalo opravdu tak, jak se mají památky opravovat. Díky důkladnému stavebně-historickému průzkumu jsme věděli nejen o hodnotách střešních konstrukcí, ale i o rozsahu jejich poškození. Povedlo se nám zachovat co nejvíce původního materiálu i použít všude tam, kde to bylo možné, celodřevěné plátové spoje,“ uvedl Ondřej Belšík, památkář územního odborného pracoviště NPÚ v Olomouci.

Více si o obnově střech a krovů na zámku v Čechách pod Kosířem budete moci přečíst v tištěném vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace, který každý měsíc přináší originální reportáže, články a rozhovory z oboru střešních, fasádních a izolačních konstrukcí.

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email