FOR ARCH: Jedním z hlavních témat bude energetická nezávislost

24. 8. 2022

Rostoucí ceny elektřiny a plynu způsobily v Česku raketový nárůst zájmu o vytápění pomocí kotlů na tuhá paliva i o tepelná čerpadla. Snaha o energetickou nezávislost se projevuje i zájmem o nízkoenergetické stavby, mezi nimiž jsou stále výraznější dřevostavby. I proto stavební veletrh FOR ARCH ve dnech 20. až 24. září 2022 v Praze-Letňanech představí nejširší portfolio technologií i trendů a poradí návštěvníkům, kteří svá řešení teprve hledají.

Obor vytápění prochází velkými změnami. Drahé energie tlačí Čechy k hledání možností vytápění, které jsou levné, jednoduché a dostupné. „Lidé se obracejí k obnovitelné biomase, především ke kusovému dřevu a ostatním tuhým palivům včetně hnědého uhlí, kde moderní tepelné zdroje umí tato tuhá paliva spalovat dle nejpřísnějších evropských ekologických norem Ekodesign,“ řekl Evžen Rojek, obchodní ředitel a člen představenstva společnosti Rojek, s jejímiž odborníky se budou moci poradit návštěvníci na veletrhu FOR ARCH osobně. Podle něj nyní přichází řada nových zákazníků, kteří neřeší výměnu starého nevyhovujícího kotle za nový ekologický. Noví zákazníci hledají spíše záložní nezávislý zdroj levného dostupného vytápění.

Trend mění i dotace

Vyšší zájem o úsporné řešení v domácnostech zaznamenal i dotační program Nová zelená úsporám, v němž aktuálně jednoznačně převládají žádosti o dotace na tepelná čerpadla. Zatímco v roce 2021 bylo přijato 3 750 žádostí, letos se počet zvýšil již na 7 738. „Zvýšený zájem v letošním roce je dán především tím, že dříve nebylo možné v programu žádat dotaci na výměnu starého kotle za tepelné čerpadlo, tyto dotace byly poskytovány z programu kotlíkových dotací. Ty jsou nově ale cílené pouze na domácnosti s nižšími příjmy. Proto byla do nové etapy Nové zelené úsporám přidána možnost podpory tepelných čerpadel, aby i ostatní domácnosti – nejen ty nízkopříjmové – měly možnost získat finanční příspěvek na výměnu svého starého kotle za tepelné čerpadlo,“ uvedla tisková mluvčí Státního fondu životního prostředí ČR Lucie Früblingová.

Stále oblíbenější dřevostavby

Stavební rozmach zažívají v současnosti také dřevostavby. V oblasti typů staveb rodinných domů zůstávají podle Asociace dodavatelů montovaných domů preference víceméně bez velkých změn. Ze dvou třetin se staví bungalovy, zhruba třetina jsou patrové domy. V loňském roce se rozšířily dřevostavby také v oblasti bytových domů, školek, nástaveb a dalších.

„Svůj podíl na oblíbenosti dřevostaveb má bezpochyby společenská snaha o udržitelnost a život s respektem k životnímu prostředí. Dřevo jednoduše nemá konkurenci – je jediným obnovitelným stavebním materiálem, který efektivně pohlcuje CO2. Zároveň má vynikající tepelněizolační vlastnosti. Ruku v ruce s tím jde zájem o energetickou soběstačnost, nižší závislost na dodavatelích energií a tepelný komfort v každém roční období. Naši zákazníci mají v ceně domu fotovoltaiku a tepelné čerpadlo, což je zvláště v dnešní době veliký benefit. Priority zákazníků se soustředí i na rychlost výstavby a garanci termínů a cen,“ sdělil Jiří Buchal, generální ředitel společnosti RD Rýmařov, která se představí na veletrhu.

Dřevostavbám nahrává i fakt, že se trh potýká s nárůstem cen, problémy s dodávkami materiálů a zpožděním celé výstavby. Oproti zděným domům jsou vyrobeny a postaveny maximálně v řádu několika měsíců, což další náklady významně eliminuje.

Stavební veletrh FOR ARCH bude prezentovat nejvíce produktů, odborníků i prodejců vytápěcích technologií a dřevostaveb na jednom místě. „Kromě využití bezplatného poradenství se mohou návštěvníci seznámit s technologickými možnostmi a trendy nejen v oblasti vytápění a dřevostaveb. Již 33. ročník se zaměří také na zabezpečení a chytré domácnosti, sekci stavebních prvků a materiálů, fotovoltaiky či oboru bazény a sauny & spa,“ doplnila ředitelka veletrhu Kateřina Maštalířová.

Zdroj: FOR ARCH

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email