Futuristická čerpací stanice v Uhříněvsi

24. 4. 2023

Na okraji zašedlé průmyslové zástavby v Uhříněvsi proběhla kompletní rekonstrukce čerpací stanice Petronal, která geometrickými tvary prodejny a zastřešení výdejních stojanů zcela vybočuje z běžného standardu, na který jsme u čerpacích stanic zvyklí.

Za netradičním architektonickým návrhem stojí známý liberecký architekt a designér Daniel Zerzán. Jako velký milovník silných motorek a extrémní rychlosti na závodních okruzích se snažil svůj koníček promítnout i do ostře řezaných geometrických tvarů futuristicky formované čerpací stanice pohonných hmot. Pro vnější opláštění využil kombinaci moderních materiálů – keramické obklady tmavých odstínů na zadní straně budovy a kompozitní desky PREFABOND v čistě bílém odstínu s velkoformátovým prosklením prodejny na čelní straně. Střešní lemování ohraničují rovněž kompozitní desky společnosti PREFA Aluminiumprodukte, avšak v černošedém odstínu. Interiéru vévodí dřevěné obklady a liniové osvětlení prodejní plochy.

Odolné a tvárné hliníkové desky

Kompozitní desky PREFABOND jsou sendvičově vrstvené ze dvou hliníkových plechů a z obou stran strojově natavené a nalisované na polyetylenové jádro. Vykazují tak mimořádnou pevnost i odolnost, a jsou proto ideální volbou pro opláštění fasád nebo podbití střech v jakkoliv technicky a klimaticky náročných podmínkách. Dají se s milimetrovou přesností řezat nebo tvarovat, a to včetně pokládky přes ostré rohy, kdy se vyfrézováním drážky z rubové strany přes roh jednoduše ohnou. Také se dají snadno lepením, nýtováním nebo šroubováním kotvit v jakékoliv poloze a jakémkoliv úhlu. Této flexibility Zerzán využil a navrhl na budově prodejny několik lomených, negativně skloněných rovin, které postupně přecházejí z fasády až do roviny střešního podhledu nad výdejními stojany.

Složitá technická optika v praxi

Když se zeptáme Jakuba Mička, který 469 m2 kompozitních desek na čerpací stanici instaloval, jak se mu pracovalo na projektu Daniela Zerzána, odpoví: „Těžko to mohlo být náročnější.“ Výrazná geometrie a z ní vyplývající nároky na řemeslnou zručnost však hovořily ve prospěch projektu na jihovýchodě Prahy a přiměly Mička ke spolupráci s architektem hned od začátku. Je sice také tesař, ale rozhodně by nechtěl do konce života stavět průměrné dřevěné domy. Tuto výzvu tedy přijal rád a s řemeslným nadšením.

Konstruktivní geometrie

Geometricky náročná forma čerpací stanice s sebou přináší zajímavé konstrukční detaily. Na ocelové žebrované nosné konstrukci spočívá těleso z digitálně předfrézovaných desek z křížem lepeného dřeva, do kterého jsou umístěny prodejna a servis. Je upnuta na trubkové ocelové podpěry, které jsou viditelné v interiéru, a které rovněž podpírají střechu v oblasti výdejních stojanů. Ty jsou dobře skryty ve skupině podpěr, ve kterých je integrováno odvětrání podzemních nádrží a rovněž odvodnění střechy. Podobně kreativně je řešen výhled od pokladny na dění okolo výdejních stojanů, který si obsluha čerpací stanice nemůže vynachválit.

O projektu

Země: Česká republika

Objekt, místo: čerpací stanice, Praha

Typ stavby: novostavba

Architekti: Ing. arch. Daniel Zerzán

Realizace: Jakub Miček

Typ fasády: PREFABOND kompozitní deska

Barva fasády: černošedá, čistě bílá

Komerční sdělení PREFA Aluminiumprodukte s.r.o. www.prefa.com

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email