Hadí dům v Grenoblu

15. 10. 2018

Město Grenoble na jihovýchodě Francie je odnedávna bohatší nejen o novou městskou čtvrť, ale také o novou dominantu. Hadí dům, oficiálně nazývaný Le Python, s nápadnou fasádou je nepřehlédnutelný. Jeho působivý vzhled mimořádně přitahuje. Vždyť také bylo při jeho vzniku cílem nasadit vysokou laťku pro okolní zástavbu.

Architektovi Édouardu Françoisovi se říká „průkopník zelené architektury“. A k překvapení všech nachází stále nové interpretace městské zeleně. Mimořádné zelené objekty tohoto architekta člověk pozná vždy a všude na první pohled. Má rád kreativní hru s fasádou a přichází stále s něčím novým.

Édouard François: „Mou specializací je životní prostředí, a to už 25 let. Hadí dům je z tohoto pohledu v mé tvorbě netypickou budovou. Stojí v oblasti s novou výstavbou, kde je všechno rovné. Zpočátku bylo velmi těžké představit si budovu v prostředí, kde měla stát. Mým osobním cílem bylo nastavit pomyslnou laťku. Když budeme v nové městské části inovativní my, přidají se i ostatní. Výsledkem je nápadná budova, která má šmrnc, právě takovou tato nová čtvrť potřebovala.“

Celý článek si můžete přečíst v říjnovém vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace. Dostupné je online či v tištěné podobě formou předplatného.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email