Horský bivak pro osm turistů trůní v Julských Alpách

19. 8. 2020

Na hranici Slovinska a Itálie v Julských Alpách ve výšce 2260 m. n. m. byl už v roce 2016 otevřen zajímavý nouzový bivak pro turisty. Na první pohled luxusně vypadající stavba je vybavena skly, která už čtyři roky dokazují svou skvělou odolnost v extrémních vysokohorských podmínkách.

Projekt byl spuštěn architektonickým studiem OFIS Architects ze slovinské Ljubljany a pomáhá zkoumat dopad extrémních povětrnostních podmínek na různé typy materiálů a konstrukčních technik. Tento moderní přístřešek byl navržen na podzim roku 2015 ve studiu „Habitation in Extreme Environments“ na vysoké škole Harvard Graduate School of Design. Společnost Guardian Glass pak byla vybrána jako klíčový partner pro zasklení přístřešku.

Stavba je umístěna vysoko na výběžku hory Skuta, vysoké 2532 m, ve Slovinských Alpách, kde jsou opravdu extrémní a drsné povětrnostní podmínky. V zadání projektu bylo mimo jiné zdůrazněno, že tento bivak musí poskytovat bezpečné a pohodlné útočiště až pro osm turistů.

Při samotné realizaci stavby bivaku bylo zvoleno izolační trojsklo s hodnotou U 0,5 W/m2K a solárním faktorem 33 procent. Tím bylo dosaženo optimálního energetického vyvážení po celý rok. Jako základ je použito vnější sklo se spektrálně selektivním povlakem SunGuard® SuperNeutral® 70/37, kombinované se sklem ClimaGuard® Premium T s nízkou emisivitou na vnitřní straně. Výsledkem byla propustnost viditelného světla 59 procent, což je opravdu velmi vysoká hodnota u trojskla, jehož solární faktor je takto nízký.

Dvojnásobek oproti mrakodrapům

Mezi posuzovanými parametry při výběru skla byly schopnost tepelné izolace a kontrola prostupu slunečního záření. Vzhledem k vysoké nadmořské výšce umístění projektu dále muselo být použito tvrzené bezpečnostní sklo schopné odolat návrhové hodnotě náporu větru 2,3 kN/m2. To je více než dvojnásobek oproti hodnotám, které jsou potřeba pro mrakodrapy ve velkoměstech.

Odolnost skla dokazuje i jeho stav po čtyřech letech užívání v náročných podmínkách. „Bivak je stále v dobrém stavu. Sklo se skvěle vypořádalo se sněhovými vánicemi, vichřicemi i lavinami a nenese žádné známky většího opotřebování,“ uvedl Domen Komac ze společnosti Guardian Glass.

Klíčovým atributem skla je i jeho neutrální vzhled, který umožňuje přístřešku dobře zapadnout do okolí. Sklo málo odráží světlo zvnějšku a jeho odrazivost je minimální i uvnitř. To umožňuje dobře pozorovat, zda v bivaku někdo přebývá, a naopak turisté uvnitř si mohou užívat okolní pohledy ve dne i v noci.

„Chtěli jsme, aby měl člověk v bivaku pocit, že je stále součástí okolní přírody. Společnost Guardian Glass nám hodně pomohla s realizací,“ prohlásila Erin Pellegrinová, studentka designu na Harvard University.

(red)

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email