Jak zatočit s plísněmi na fasádách

28. 3. 2024

Důležité v boji s plísněmi a řasami na fasádách je nedopustit, aby vůbec vznikly. K tomu stačí dodržovat běžný plán údržby, ke kterému patří především pravidelné umývání a nejdéle po 10 až 15 letech realizace renovačního nátěru fasádní barvou. Působením atmosférických vlivů se totiž časem snižuje vodoodpudivost fasádního povrchu, dochází postupně k jeho zvětrávání, znečištění, vyblednutí odstínů a velmi snadno pak podléhá napadení řasami a plísněmi.

Oprava je vždy nákladnější než údržba

Pokud zárodky řas a plísní z povrchu fasády v rámci běžné údržby včas neodstraníme, hrozí její zrychlená degradace a v budoucnu se nevyhneme nákladnější opravě. Oprava je přitom nejenom finančně, ale i časově mnohonásobně náročnější a celkově obtížnější než standardní běžná údržba. Základní prevencí je proto pravidelné omývání a renovační nátěry. Mytím odstraníme všechny nečistoty, včetně těch organického původu a odebereme mikroorganismům zdroj živin. Novým nátěrem pak fasádu oživíme a obnovíme její původní vlastnosti. Pokud je podklad po důkladném omytí a vyschnutí soudržný (nedrolí se) a není napaden koloniemi řas a plísní (bez fleků a map), stačí nechat v doporučeném intervalu údržby nanést na původní fasádu základní nátěr, např. JUB REVITAL Primer, který současně překlene případné mikropraskliny. Trhliny do šířky větší než 1,5 mm je nutné před základním nátěrem zakrýt elastickým nátěrem REVITAL Crack repair. Následně stačí ve dvou vrstvách aplikovat některou z osvědčených mikroarmovaných fasádních barev JUB.

Když už údržba nestačí

V případě, že se již na fasádě nalézají drobné nazelenalé nebo šedivé skvrny, případně je pokryta souvislou nevzhlednou mapou, doporučujeme následující systémové řešení:

1) Nejprve musíme fasádu důkladně omýt. Ideálně strojně – teplou tlakovou vodou s vhodným čisticím prostředkem, pomocí páry nebo speciální rotační hubicí (pozor si musíme dát na poškození fasády, doporučený tlak je max. 60 bar) tak, aby byly odstraněny nesoudržné částice, prach a jiné znečištění. Po použití čisticího prostředku je nutné fasádu důkladně opláchnout a nechat vyschnout.

2) Následuje dezinfekce – odstranění řas a plísní z povrchu pomocí bezbarvého biocidního prostředku JUB ALGICIDE Plus. Ten proniká hluboko do podkladu a ničí široké spektrum řas a plísní. Neobsahuje chlor a nezasoluje podklad. Naředěný s vodou v poměru 1:5 se nanáší štětcem nebo malířským válečkem. Na silně zatížené povrchy je vhodné aplikovat dvojnásobný nátěr. Biocidní nátěr přípravkem JUB ALGICIDE Plus se neomývá, zaschlý nátěr není zdraví škodlivý. Přípravek se nikdy neaplikuje jako přísada do barev a omítek!

3) Vysušené dezinfikované fasádní povrchy se poté natírají vodou ředitelným základním nátěrem JUB REVITAL Primer EXTRA, který je vyrobený na základě polymerních pojiv, plněný mikrovlákny a jemným křemičitým pískem. Odolává napadení nejrozšířenějšími druhy řas a plísní. Současně účinně zakrývá trhliny s šířkou do 0,3 mm (na větší trhliny použijeme REVITAL Crack repair), podklad sjednocuje z hlediska hrubosti a savosti a váže prachové a jiné nesoudržné částice, které nebylo možné odstranit čištěním.

4) Posledním krokem je nátěr finální fasádní barvou JUB SILICONECOLOR San EXTRA se zvýšenou odolností proti biotickému napadení pro dlouhodobou ochranu fasády. Účinně zakrývá mikrotrhliny a nepraská ani v místech nadměrně silné vrstvy, proto je vhodná také na nejhruběji strukturované podklady. Barva se vyznačuje velmi nízkou nasákavostí (třída W3 podle ČSN EN 15824), vysokou paropropustností, vynikající odolností proti povětrnostním vlivům a sníženou špinivostí. Nanáší se obvykle ve dvou vrstvách. Fasádní barvu SILICONECOLOR San EXTRA lze tónovat do stovek odstínů, nehrozí tak, že se netrefíte do původních odstínů vaší budovy.

Garance proti napadení řasami a plísněmi

Při aplikaci doporučené skladby sanačního nátěrového systému poskytuje společnost JUB garanci odolnosti fasádní barvy proti dalšímu napadení řasami a plísněmi až na dobu 10 let. V rámci této garance se společnost zaručuje, že na povrchu fasádní barvy použité pro sanaci fasádního povrchu se nejméně do konce garanční doby neprojeví napadení řasami a plísněmi.

Pokud chcete zjistit, v jaké kondici se vaše fasáda nachází, případně poradit s údržbou, renovačním nátěrem, anebo s odstraněním řas a plísní, neváhejte se na nás obrátit: www.jub.cz/kontakty.

Komerční sdělení JUB, a.s.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email