Jaké výhody nabízí parobrzdná fólie pro vzduchotěsnost budov, difuzní otevřenost a variabilnost?

22. 4. 2024

Vzduchotěsné parobrzdné vrstvy střechy, stěn, půd, stropů nebo podlah musí mít nutně jednu vlastnost a tou je celistvost. Vždy budou a jsou důležité detaily, ale nesmí být opomenuta i plocha, plošně jsou systémy zajištěny pomocí fólií a membrán.

Poškození fólií na stavbě se může stát velmi snadno. I neprofesionálním způsobem aplikace. Zkušenosti jsou i se špatným začištěním, amatérským způsobem provedených prostupů, nechtěným proděravěním nebo nepřesnostmi. To vše může stát za velkým malérem, který se projeví následně při užívání stavby.

Pokud existuje jakákoliv diskontinuita v ploše ve vzduchotěsné vrstvě, je s největší pravděpodobností zaděláno na problém jménem „vlhkost v nosné konstrukci“. Nehledě na to, že se některé tepelněizolační materiály chlubí svou vodoodpudivou silou, nezmůžeme nic, pokud se vlhkost z užívání našeho bydlení dostane do nosné konstrukce a začne dělat „neplechu“ ve formě plísní a hnilob.

V proměnlivosti je inteligence a síla

Parobrzdné systémy fungují na principu rozdílu tlaků. Tedy mohou regulovat průnik molekul vzduchu i s ohledem na to, jaké je právě venku roční období. Zda je teplo nebo chladno, sucho nebo vlhko apod. Celý systém ovšem musí být bez jediné chybičky. Bez škvír a trhlin. Pohyb vlhkosti na molekulární úrovni se u fóliových systémů rozlišuje parametrem s názvem ekvivalentní difúzní tloušťka. Většina materiálů má tuto charakteristiku jednočíselnou. Inteligentní materiály se ovšem více a více přizpůsobují velkému množství různorodých podkladů a také konstrukcím. Proto volíme fólie a membrány s proměnlivou ekvivalentní difuzní tloušťkou. Příkladem takové fóliové membrány je výrobek INTELLO a INTELLO PLUS. Hodí se jak pro běžné střechy a podkroví, tak pro stěny dřevostaveb a nástaveb. Ekvivalentní difuzní tloušťka začíná od 0,25 m a dosahuje až do 25 m. Rozdíl je tedy stonásobný.

Co to je ekvivalentní difuzní tloušťka?

Vyjadřuje, kolik metrů (m) vzduchové vrstvy by svými difuzními vlastnostmi nahradilo danou vrstvu. Používá se ke stanovení difuzních vlastností parotěsných a parobrzdných fólií.

Čím je hodnota ekvivalentní difuzní tloušťky vyšší, tím je složitější, aby vodní pára tímto materiálem procházela. Vyšší číslo neznamená vyšší kvalitu. Proměnlivá hodnota v závislosti na relativní vlhkosti vzduchu dovoluje díky této inteligentní vlastnosti vyšší regulaci vlhkosti v konstrukci a zabraňuje výše zmiňovanému poškození převážně dřevěných a nosných částí konstrukce.

Práce INTELLA je tedy celoroční. Nikdy si nebere dovolenou. INTELLO pracuje na základě principu klimaticky řízené membrány. V zimě izoluje proti vlhkosti, v létě je molekulární struktura propustnější a umožňuje spolehlivé vysychání. Proměnlivost difuzního odporu vysoce výkonného systému výrobku INTELLO je garantována u velmi neprodyšných krytinových materiálů, jakými jsou šikmé střechy s plechovou krytinou, střechy s asfaltovou střešní lepenkou, ploché střešní konstrukce nebo ozeleněné střechy.

Fóliová membrána s PLUSem

Fóliová membrána INTELLO PLUS je opatřena vyztužující armovací mřížkou z polypropylenových vláken a je konkrétně doporučena pro zateplování foukanou izolací, jako je například Climatizer Plus. Dostatečně vyztužená tkanina je nejen pevná, ale má také vysokou únosnost. Má vyšší mocnost, a tedy je odolnější v pevnosti v tahu o 230 N než její sesterská fólie INTELLO. Tyto vlastnosti ocení v terénu zejména sádrokartonářské firmy, výrobci vazníků, střechaři i zateplovací firmy.

Ekologie je v Německu aktuální téma

A nejen v Německu. Našimi životy se ekologie stále proplétá. Zabýváme se tříděním. Eliminací plastů. Snažíme se neplýtvat. Do stavebnictví se ekologie dostává pozvolna a přichází právě ze zemí, kde je tématem číslo jedna. Velkým krokem v udržitelnosti je návratnost zbylého materiálu při výrobě. Tedy co zbylo ještě využít, bezezbytku a odpadů. Opětovné vrácení do procesu, znovuoživení toho, co by se jinak stalo materiálem zahlcujícím naše skládky.

INTELLO a INTELLO PLUS se začaly vyrábět s 50% recyklovaným obsahem netkané textilie. Recyklát vzniká při výrobě polypropylenových netkaných textilií a obvykle se likviduje. Namísto vyhazování a plýtvání tímto výrobně cenným materiálem se přistoupilo k jeho opětovnému zapojení ve výrobním procesu. Primárně se tímto krokem snížila výroba nových plastů a je tedy vynikající zprávou, že se s 50% příměsí recyklátu ročně ušetří až 225 000 kg tohoto plastového materiálu. Tedy 225 tun.

A nejen to. Uspoří se i náklady na likvidaci, na dopravu. Sníží se emise CO2. Tento fakt společnost CIUR, která je dodavatelem fólií INTELLO a INTELLO PLUS na českém trhu, kvituje, protože celá výroba je již několik desítek let ekologicky zaměřena. CIUR, a.s., svým přístupem a vlastní výrobou ročně recyklací ušetří až 178 000 tun CO2.

O společnosti CIUR, a.s.

Od svého založení v roce 1991 patří česká rodinná firma CIUR mezi lídry v oblasti výroby celulózových vláken na bázi recyklovaného papíru. Osmdesát procent její produkce míří na export. Ve výrobním závodě v Brandýse nad Labem se zpracovává více než 30 tisíc tun druhotných surovin ročně.

Od Climatizeru Plus, který je považován za základ výroby, se firma dopracovala k ostatním produktům na bázi rozvlákňování na prvotní celulózové vlákno. Celulózová vlákna mohou nahradit toxická vlákna azbestová, čehož využil automobilový průmysl (použití v brzdových destičkách). Celulózová vlákna zlepšují vlastnosti silničních asfaltových směsí. Nástřiky na bázi celulózy zpříjemňují akustiku v prostoru. Z recyklovaných směsí lze vyrobit ekologické stelivo pro domácí mazlíčky nebo substráty pro zdravé výživné klíčky rostlin. CIUR také dokáže nahradit v náročných filmových scénách světoznámých filmů i sníh.

Společnost má výhradní zastoupení německých značek pro clima, pro vzduchotěsné systémy budov a WOLF Bavaria, pro řešení odhlučnění. Od roku 1994 je součástí společnosti CIUR divize TZB, která se zaměřuje na prodej, montáž a servis klimatizační jednotek a tepelných čerpadel.

Komerční sdělení CIUR, a.s.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email