Jubilejní veletrh STŘECHY-SOLAR-ŘEMESLO představil nejvíc novinek ve své historii

8. 3. 2024

25. ročník veletrhu zaměřený na spektrum oborů spojených se střechami, řemeslem a moderními systémy pro úspory energií se uskutečnil 15. až 17. února 2024 na výstavišti PVA Expo v Praze-Letňanech a velkolepě oslavil čtvrtstoletí své existence.

Co do rozsahu výstavní plochy byl veletrh největším ve své historii. Prezentovalo se zde doposud nejvíce zahraničních vystavovatelů a rekord padl i v počtu přihlášených produktových novinek v soutěži o nejlepší exponáty veletrhu. Veletrh přivítal v prostorách letňanského výstaviště na 23 tisíc návštěvníků z celé republiky i ze zahraničí. Produktové novinky evropských a světových značek představilo na 170 výrobců a dodavatelů z 8 zemí v oblasti střešních materiálů, nářadí a systémů pro úspory energií. Na souběžných akcích For Pasiv a For Wood, které se věnují oboru dřevostaveb, nízkoenergetických a pasivních domů, se prezentovalo dalších 160 firem. Soubor veletrhů tak nabídl komplexní řešení napříč celým oborem střech a úsporného bydlení.

BEZPEČNOST STŘECH S FOTOVOLTAIKOU JAKO VELKÉ TÉMA DOPROVODNÉHO PROGRAMU

Celým programem se prolínalo téma bezpečnosti střech, na kterých je instalovaná fotovoltaika, včetně doporučení a rad z praxe pro pořízení fotovoltaické elektrárny a bateriových systémů.

Kapacita již 25. ročníku konference Izolace s tématem Poruchy nejen fotovoltaické aneb co střecha nevydrží, kterou pořádala společnost A.W.A.L., byla opět zcela zaplněna. A tradičně došlo k vyhlášení výsledků již 13. ročníku soutěže studentských prací věnovaných střechám s názvem Memoriál Antonína Fajkoše.

Další konferenci, která se věnovala aktuálním trendům v oblasti bezpečnosti fotovoltaiky a akumulace, zorganizovala Solární asociace, odborný partner veletrhu. A třetí velká konference s názvem Fórum 2024 – Fotovoltaika a bezpečnost staveb proběhla v plně obsazeném sále druhý veletržní den. Řešily se právní předpisy a technické normy související s instalací fotovoltaických elektráren na střechách a fasádách budov, technické vybavení a elektrické instalace FVE, ochrana před bleskem, zkušenosti z realizace FVE a zkušenosti z požárních zásahů.

Proběhlo mnoho dalších přednášek a seminářů, například o aktuální trendech v realizaci zelených střech a fasád. Cenné praktické rady zazněly v sobotním bloku od zástupců Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů ČR. Výborně fungovala i poradenská centra, kde každý zájemce získal bezplatné rady a doporučení od odborníků z mnoha oblastí výstavby a řešení úspor energií.

FESTIVAL DŘEVA A NÁŘADÍ POPÁTÉ

Již popáté mohli řemeslníci, kutilové a všichni milovníci dřeva zhlédnout Festival dřeva a nářadí. Široká nabídka nářadí světových značek, ukázky specifických technik v podobě tradičních postupů, jako bylo otesávání kmene, a naproti tomu přesné digitalizované nástroje a nářadí, návštěvníky nadchly. A po celou dobu probíhaly oblíbené soutěže zručnosti o pěkné ceny.

SOUTĚŽE A OCENĚNÍ

OSOBNOST STŘECHAŘSKÉHO OBORU

Ocenění Osobnost střechařského oboru, které pořadatel veletrhu udělil již podesáté, získal pan Jiří Langner, který stojí za vznikem a dalším rozvojem rodinné firmy Krolan. Firma v těchto dnech slaví 30 let na trhu a může být po všech stránkách vzorem pro ostatní. Špičkové realizace, vzorný moderní areál a vstřícný vztah k zákazníkům i vlastním zaměstnancům, to je její stručná charakteristika.

ZLATÁ TAŠKA 2024

Do 22. ročníku soutěže o nejlepší exponáty veletrhu Zlatá taška 2024 bylo přihlášeno 20 produktů, což je nejvíce v historii soutěže. Odborná porota udělila dvě ocenění Zlatá taška a též čtyři čestná uznání řešením, která přesvědčila svou inovativností a přínosem pro obor.

Zlatá taška pro výrobek TAŠKA VĚTRACÍ, firma BESK, spol. s r.o.

Porota ocenila revoluční řešení odvětrání se změnou designu větrací tašky, které ovšem plně zachovává větrací funkci. Technologie výroby navíc umožňuje snížit cenu výrobku.

Zlatá taška pro výrobek SOLÁRNÍ PANEL SUNMAN SMF430F-12X12UW, firma nanosun, s.r.o.

Porota ocenila inovativní řešení v podobě ultralehkého a ohebného solárního panelu, který lze nalepit i na málo únosné konstrukce (balkony, cestovní karavany) nebo ploché střechy. Tenký panel je o 70 % lehčí než klasický modul.

Čestná uznání za své výrobky získaly firmy:

GWS Ground Waterproofing Systems, s.r.o., za střešní desku na bázi kamenné vlny PAROC PREMO 90. Porota ocenila možnost uplatnění na střechách s velmi vysokým zatížením a také nulovou uhlíkovou stopou při výrobě. PRVNÍ CHODSKÁ TESARIO, s.r.o., za chatku áčkového typu s názvem TULITO. Porota ocenila jednoduchou montáž skládací konstrukce a jednoduché řešení stanového tvaru. AAA Solar, s.r.o., za vakuový trubicový kolektor s regulací teploty AAA SOL-30TRT. Ocenění bylo uděleno solárnímu kolektoru s vysokou účinností a integrovanou regulací teploty, za efektivitu až o 30 % vyšší, než je efektivita deskového kolektoru. WELDPLAST ČR, s.r.o., za nový výkonný svařovací automat VARIMAT 700, který je vhodný pro svařování všech typů střešních fólií. Vysoký svařovací přítlak a ergonomické provedení usnadní práci.

EXPO DESIGN AWARD 2024

V soutěži o nejpoutavější expozice veletrhu byly stánky vystavovatelů hodnoceny ve dvou kategoriích: expozice do 49 m2 a expozice od 50 m2. Předsedou poroty byl Ing. arch. Jan Hlavín, Ph.D. z Fakulty architektury ČVUT v Praze.

Ocenění EXPO DESIGN AWARD pro nejpoutavější expozice získaly firmy:

Expozice do 49 m²
1. místo: ROOFART SRL
2. místo: Marstek Energy Co.,Limited
3. místo: Azeleň, s.r.o.

Expozice od 50 m²
1. místo: VELUX Česká republika, s.r.o.
2. místo: FLEX-Elektronářadí, s.r.o.
3. místo: Balex Metal, s.r.o.

Generálním partnerem veletrhu byl Tondach, člen skupiny Wienerberger. Hlavním partnerem jubilejního 25. ročníku se stala firma Rockwool. Partnery veletrhu byly společnosti SATJAM, Fakro Czech, Balex Metal, Toyota Material Handling CZ a SFS Group CZ.

Děkujeme všem, kteří se podíleli na úspěchu veletrhu – vystavovatelům, partnerům, návštěvníkům a všem příznivcům veletrhu.

Děkujeme za 25 let vzájemné inspirace a spolupráce a těšíme se na viděnou na dalším ročníku veletrhu STŘECHY-SOLAR-ŘEMESLO, který se bude konat ve dnech 6. až 8. února 2025. 

www.strechy-praha.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email